Ob tem je Fortejeva spomnila, da je bilo na državni ravni dogovorjeno, da so v času epidemije covid-19 vse slovenske bolnišnice kot ena bolnišnica, kar pomeni, da obstaja možnost, da se pacienti premeščajo v tiste bolnišnice, ki imajo proste kapacitete.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
"Ko smo opažali nesorazmerja po obremenitvi posamezne bolnišnice, smo dali možnost, da se pacienti selijo v druge bolnišnice. Še pred tedni je namreč kazalo, da bomo v Sloveniji potrebovali tudi do 1500 postelj, kar bi lahko pripeljalo do kadrovskega zloma. Možnost, ki se s tem odpira, omogoča, da zdravstveni delavci v posamezni bolnišnici ne izgorevajo, saj bolnišnice nimajo zadostnih timov, ki bi delali s covidnimi bolniki." Epidemija pa se zdaj obvladuje tudi, kot meni, z visoko požrtvovalnostjo zaposlenih v zdravstvu.
Danes je nekoliko boljše, kot je bilo še pred dnevom ali dvema, je povedal direktor murskosoboške bolnišnice Bojan Korošec. "Trenutno v bolnišnici nimamo več 150 bolnikov s covidom, ampak 123. To je še vedno veliko preveč, vendar se kaže trend upadanja. Ob takem trendu bomo v nekaj tednih lahko govorili boljših številkah in boljših razmerah tudi v naši bolnišnici."
Razložil je še, da so z ministrstva pred tremi dnevi dobili informacijo, da obstaja dogovor z bolnišnicami, da lahko bolnike s covidom pošljemo v druge bolnišnice. "Bolniki si ravno ne želijo zapuščati naše bolnišnice, vendar nam že to, da obstaja ta možnost, veliko pomeni, predvsem pa kaže na pripravljenost in solidarnost med bolnišnicami, da skupaj premagamo epidemijo."
V nadaljevanju se je državna sekretarka seznanila z vizijo razvoja in strategijo SBMS, ter povedala, da bo "glede na orientiranost državne politike in zavzemanje za decentralizacijo, imela vzhodna slovenska regija in regijska bolnišnica dodatne možnosti za razvoj".
Podrobneje v Vestniku.