Franc Šlihthuber pravnomočno obsojen, čaka ga 14 mesecev zapora
Višje sodišče potrdilo kazen prvostopenjskega sodišča – Štefana Kuharja čakata dve leti družbenokoristnega dela

Decembra lani je okrožno sodišče v Murski Soboti zoper obdolženca Franca Šlihthubra, župana Občine Gornji Petrovci, in Štefana Kuharja, nekdanjega direktorja občinskega komunalnega in gostinskega podjetja Pindža, izdalo obsodilno kazensko sodbo. Obdolženima je sodnica Natalija Goldinskij Husar izrekla štirinajstmesečno zaporno kazen, ki pa jo bo Kuhar lahko odslužil z delom v splošno korist oziroma v korist družbe.

Že pred časom so na naše poizvedovanje z okrožnega sodišča Murska Sobota odgovorili, da sta pritožbo zoper izrečeno kazen prvostopenjskega sodišča vložili obe stranki, torej tožilstvo in oba obtoženca, ter tudi oškodovanec glede odločitve o premoženjskopravnem zahtevku. Pritožbe so bile vložene na soboško okrožno sodišče, o njih pa je odločalo višje sodišče v Mariboru. Iz urada predsednika mariborskega sodišča so nam aprila sporočili, da je bila kazenska zadeva zoper obdolžena 8. aprila predložena k njim v obravnavo, javna seja pa je bila opravljena 12. junija.

Kot smo neuradno izvedeli iz virov blizu sodišča, je mariborsko višje sodišče potrdilo kazen, ki jo je v primeru Franca Šlihthubra in Štefana Kuharja izreklo prvostopenjsko sodišče, sodba pa je s tem postala pravnomočna, kar pomeni, da bo moral petrovski župan v zapor za 14 mesecev, Kuhar pa mora v dveh letih opraviti delo v korist družbe. Strankam v postopku bo sodno odločbo izročilo prvostopenjsko sodišče. Za komentar o pravnomočnosti sodbe smo poskušali priklicati tudi Franca Šlihthubra, vendar se na naše klice ni odzival.
Spomnimo, državna tožilka Jana Rogan je decembra lani uspela dokazati, da je Šlihthuber storil kaznivo dejanje oškodovanja upnikov, s tem ko je prednostno po svojem izboru poplačeval upnike podjetja Pindža. To je imelo poslovni račun blokiran že od leta 2010, račune podjetja prek asignacijskih pogodb pa je petrovska občina poravnavala še nadaljnjih sedem let, ko je podjetje šlo tudi uradno v stečaj. Sezname upnikov, ki so jih nato poplačevali po županovem izboru, so pripravljali v podjetju. Upnikom, ki niso bili izbrani in poplačani, je bilo po ocenah sodišča storjene za milijon evrov škode.

Kdaj bo sklicana občinska seja?
Iz zakona o lokalni samoupravi izhaja, da županu preneha mandat, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šestih mesecev. Mandat mu preneha, ko občinski svet ugotovi, da so nastali razlogi za prenehanje mandata. Zoper ugotovitveni sklep občinskega sveta lahko nato župan, ki mu je prenehal mandat, v osmih dneh od prejema sklepa vloži tožbo na upravno sodišče, ki o njej odloči v tridesetih dneh, o morebitni pritožbi pa v tridesetih dneh odloči vrhovno sodišče.
Kot še pravi zakon o lokalni samoupravi, seje občinskega sveta sklicuje in vodi župan. V teoriji torej vse lepo in prav, se pa tu postavlja vprašanje, kdaj bo Šlihthuber sklical sejo in ali bo zadeva v zvezi s pravnomočnostjo sodbe sploh uvrščena na dnevni red. Iluzorno je tudi pričakovati, da bo najmanj četrtina članov občinskega sveta zahtevala sklic seje občinskega sveta, kot to pravi zakonodaja, saj tako imenovane opozicije v petrovskem občinskem svetu v tem mandatu ni.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se