Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Osrednji govornik je bil predsednik države Borut Pahor, ki je v svojem nagovoru izpostavil, da združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom skupaj z vrnitvijo Primorske k matični domovini in Maistrovo odločnostjo glede Štajerske zaokroža prelomne zgodovinske dogodke, ki so omogočili ozemeljsko celovitost in kasneje razglasitev samostojne slovenske države.
Spomnil je tudi na staro ljudsko modrost pomena ljudske povezanosti in enotnosti, ko so Slovenci znali stopiti skupaj in doseči zastavljene cilje, in tega se moramo zavedati tudi v današnjem času, ko naj prevlada duh sodelovanja, ne pa delitev. Čeprav danes pred nami ni očitnih in vidnih prelomnih zgodovinskih dogodkov, ki bi terjali narodno enotnost, tako Pahor, pa ne moremo izključiti možnosti preizkušenj, ki lahko terjajo vso našo pozornost, izkušenost, odločnost in enotnost.
Na osrednji prireditvi, ki so jo skupaj z občino zasnovali člani Kulturno-turističnega društva Črenšovci in Prekmursko društvo generala Maistra Črenšovci, so se z glasbo, besedo in pesmijo spomnili tudi pomembnih ljudi, ki so v teh krajih in širše budili narodno zavest. V Parku spominov so odkrili doprsni kip, posvečen Jožefu Godini, katoliškemu duhovniku, uredniku in Maistrovem borcu, ki je bil tudi prvi govornik na osrednji slovesnosti pred 99 leti. Letos mineva 120 let od njegovega rojstva.
Tudi letos pa je predsednik republike Borut Pahor pred osrednjo slovesnostjo pred spomenikom Jožefa Klekla starejšega, duhovnika, politika, publicista in narodnega buditelja položil venec. Ob tej priložnosti je Anton Törnar, župan Občine Črenšovci, dejal, da smo Prekmurci vedno bili in smo pomemben del, ali kot se je izrazil, zelena veja slovenskega narodnega telesa. “Svojo pripadnost in svoje slovenstvo smo v pravem trenutku izkazali že v preteklosti in jo z visoko stopnjo narodne zavesti izkazujemo tudi danes. Hkrati pa spoštujemo vse, s katerimi sobivamo v tem prostoru.” Dodal je še, da so tukajšnji ljudje s svojimi dejanji vedno državotvorno dokazali, da v Prekmurcih utripa slovensko srce.
Prav na to pa ne bi smela pozbiti država, ki naj začne izvajati politiko skladnega regijskega razvoja, je poudaril Jožef Horvat, poslanec v državnem zboru, ter razložil, da je samo država z močnim in razvitim obrobjem, močna država.
Prireditev na predvečer državnega praznika v Črenšovcih je bila uvod v aktivnosti ob prihajajoči stoti obletnici združitve, te pa bodo do prihodnjega praznika potekale pod krovnim geslom Prekmurje v srcu. Osrednja slovesnost ob okrogli obletnici bo v Beltincih, kjer se je 17. avgusta leta 1919 zbralo dvajset tisoč ljudi iz levega in desnega brega Mure, ki so pozdravili združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom.