Zgodba Madžarske narodne samoupravne skupnosti (MNSS) Občine Šalovci se je začela leta 1999, ko se je dotedanja skupna občina Hodoš-Šalovci razdelila na dve samostojni občini. Januarja 1999 je bila z uradnim vpisom ustanovljena omenjena skupnost, od tedaj pa so Domanjševci edina narodnostno mešana vas v Občini Šalovci. Kot je izpostavil Dušan Orban, predsednik Sveta MNSS Občine Šalovci, so kot edina občina v narodnostno mešanem območju izkoristili možnost in uvedli direktno financiranje skupnosti. Svet te skupnosti se je leta 2009 odločil, da bodo uredili etnografski muzej, ki je svoje prostore našel na bivši kmetiji družine Kalamar v Domanjševcih, s tem namenom so omenjeno kmetijo tudi kupili.
"Gradbena in obnovitvena dela so trajala dolgih deset let, poslopje pa danes končno lahko predamo uporabnikom. V glavni zgradbi so tako poleg razstavnih prostorov še poslovni prostori naše skupnosti, potrudili smo se predstaviti tudi običaje in vsakodnevna opravila zdavnaj pozabljenih obrti, večnamenski objekt pa služi kot prostor za naše rokodelce in kot razstavni prostor, v katerem je tudi oder za prireditve," je še izpostavil Orban, ki se je zahvalil svojima predhodnikoma, Vendelu Škaperju in Emeriku Jakoši, ki sta se kot prva zavzemala za to, da bi imeli v Domanjševcih etnografsko hišo.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je občinstvo tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Za obnovo in vsa druga potrebna dela je sicer denar v večini prispevalo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT), in sicer v višini 230.000 evrov. "To, kar vidimo danes tu, je zagotovo velika dodana vrednost, zato želim, da je objekt dobro obiskan in da služi svojemu namenu," je povedal Marko Drofenik, generalni direktor Direktorata za regionalni razvoj na omenjenem ministrstvu.
Njegovemu mnenju se je pridružil tudi Ferenc Horváth, poslanec madžarske narodne skupnosti in predsednik Sveta Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti, ki je povedal, da je razvoj in obstoj skupnosti možen s takšnimi in podobnimi investicijami.
V kompleksu v Domanjševcih je prikazano vse tisto, kar se je razvijalo skozi zgodovino in bilo morda vmes tudi pozabljeno. Kot je povedal muzeolog in etnolog dr. Jakob Ferkov, so v etnografski hiši, ki zaradi svoje raznolike vsebine spominja na Noetovo barko, uspeli s pomočjo vaščanov zbrati vse intelektualne in kulturne spomenike, ki niso le pogled v zgodovino, ampak tudi v prihodnost. "Pričakujem oziroma želim, da napolnite ta kompleks z življenjem," je še dodal.
Objekt sta sicer pred slavnostnim prerezom traku, ki so ga opravili sedanji predsednik Sveta MNSS Občine Šalovci Dušan Orban in nekdanji predsednik omenjenega sveta Emerik Jakoša ter poslanec Ferenc Horváth in direktor Direktorata za regionalni razvoj na MGRT Marko Drofenik, blagoslovila župnik Jurij Štrauf in duhovnik Evangeličanske cerkvene občine Domanjševci Štefan Beznec. Slovesnost ob odprtju je spremljal tudi bogat dvojezični kulturni program.