V Spominskem parku v Radencih se je zbralo okoli 150 udeleženk in udeležencev 17. spominskega »Pohoda ob meji«, ki ga skupaj organizirajo Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Gornja Radgona, Policijsko veteransko društvo »Sever« za Pomurje - Pododbor Gornja Radgona, Območno združenje slovenskih častnikov Gornja Radgona in Združenje borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Gornja Radgona.
Premalo strpnosti v vsakdanjem življenju
Tokratni pohod od Gornje Radgone, kjer so se zbrali ob tamkajšnjem spominskem obeležju »Nikoli več« na Maistrovem trgu, pa vse do Radenec, je potekal pod vodstvom Martina Novaka iz Zveze veteranov vojne za Slovenijo ter Slavka Pelcla iz Policijskega veteranskega društva »Sever« za Pomurje. »Dogodek, ki ga obeležujemo danes, povezuje soroden miselni in čustveni naboj. Spominjamo in zavedamo se, kaj pomeni biti v prvi narodno-buditeljski in narodno-obrambni vrsti,« so bile besede, ki so zadonele na osrednji slovesnosti, ki se je odvila pri spominskem obeležju osamosvojitvene vojne.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Intervju) »Stigma, vezana na duševno zdravje, se z leti manjša,« opaža specialistka psihiatrije Anja Plemenitaš Ilješ
Depresija postaja ena najpogostejših bolezni tako doma kot po svetu. Narašča tudi pojavnost poporodne depresije.
Domoljubni dogodek je s svojimi mislimi oplemenitil tudi župan občine Radenci, Janez Rihtarič, ki je v svojem nagovoru spomnil na verz našega velikega pesnika Franceta Prešerna. »Edinost, sreča, sprava k nam naj nazaj se vrnejo! Otrok, kar ima Slava, vsi naj si v roke sežejo, « in dodal, da se mu ob branju teh velikih besed našega pesnika vse bolj se utira misel, da je strpnosti v našem vsakdanu premalo.
Pri že obstoječem spominskem obeležju so cvetje položili podžupan občine Radenci Aleš Kaučič, Dani Mauko iz Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Gornja Radgona, Milena Kovačič iz Policijskega veteranskega društva Sever – pododbor Gornja Radgona, Štefan Žalodec iz Območnega združenja slovenskih častnikov Gornja Radgona in Valerija Červič iz Združenja borcev za vrednote Narodno osvobodilne borbe Slovenije, svečko pa je prižgala Marija Gaube – sestra Alojza Gaubeta, civilne žrtve vojne v Radencih.
Slavnostni govornik je bil Tomaž Čas, predsednik Zveze Policijskih veteranov društev Sever, ki je v svojem govoru orisal pomembne dogodke, ki so pripeljali do osamosvojitve Slovenije in opomnil, da je potrebno z ustreznim vrednotenjem in spoštovanjem negovati nacionalno preteklost.
Radenci so bogatejši za dve spominski obeležji
Tretjega julija je minilo natanko 27 let, odkar so vojaki Jugoslovanske armade zapustili mejni prehod v Gornji Radgoni, ki so ga med osamosvojitveno vojno imeli slab teden dni pod svojim nadzorom. In ob teh priložnosti so v Radencih, na ta pomemben datum, postali bogatejši za dve novi spominski obeležji oziroma tetraedra z imeni »Hranjenje orožja 1990-1991« in »Obranili domovino 1991«.
Tetraeder v spomin na hranjenje orožja sta odkrila takratni komandir Postaje milice v Gornji Radgoni Stanko Sakovič in Franci Klemenčič, tetraeder Obranili domovino pa župan Janez Rihtarič, predsednik Območnega združenja VVS Gornja Radgona Nikolaj Brus, nekdanji predsednik Območnega združenja VVS Lenart Darko Škerget in predsednik PVD »Sever« za Pomurje, Drago Ribaš.
Svečanost so z domoljubnimi pesmimi obogatili Pihalni orkester Gornja Radgona, Vokalni kvintet Klopotec Kapela in pevka Stela Tavželj z Osnovne šole Sveta Trojica.