Osrednja regijska slovenost ob državnem prazniku dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom je potekala tokrat v lendavski občini, v kraju Hotiza. Lendavski župan Janez Magyar je v uvodnem nagovoru spomnil na regijsko moč v parlamentu in v vladi ter dejal, da se "moramo pri angažiranju za dobrobit pokrajine ob Muri združevati in vso energijo preusmeriti v zgodovinske priložnosti, ki nam jih ponuja Evropska unija". Kot je poudaril, si nihče ne želi, da tudi v bodoče imenujemo Prekmurje kot manj razvijo pokrajino, ki stagnira. "Samo s skupnimi močmi in drznimi cilji bomo lahko ustvarili kakovostne pogoje, ki bodo mladim omogočili ostati in delovati v domači pokrajini na svoji lastni domači grudi," je med drugim povedal Magyar.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Slavnostni govornik je bil obrambni minister Marjan Šarec, ki je spomnil na 100. obletnico združitve prekmurskih Slovencev z matico, ko je bil še kot premier slavnostni govornik na takratni državni proslavi v Beltincih. V govoru se je najprej sprehodil skozi prekmursko zgodovino, osrednja nit njegovega slavnostnega govora pa je bila pravzaprav vremenska ujma, ki je povzročila strahovite posledice, ki jih je primerjal z vonjo. "Kot gasilec, politik in kot človek sem prepričan, da nas vsaka takšna preizkušnja samo še bolj utrdi v našem poslanstvu," je dejal in poudaril, da nam je narava pokazala, kako smo majhni kot posamezniki in da lahko le s skupnimi močmi kljubujemo preizkušnjam. "Ogenj, voda, viharji ... ne poznajo meja, narodne pripadnosti, vere in politične usmerjenosti. V prihodnje se bomo srečevali z drugačnimi izzivi, kot smo se doslej. Podnebje in svet, kot ju poznamo, postajata drugačna," je povedal obrambni minister in dodal, da bomo spremembam kos samo s samozavestjo, ki jo črpamo iz naše preteklosti.
"Kajti, da bi reševali težave, se moramo najprej zavedati, kdo in kaj smo, predvsem pa, kaj smo že doživeli. Naš največji dosežek bo, če bo obdobje, v katerem živimo, nekoč prepoznano kot obdobje miru, napredka in skrbi za sočloveka, predvsem pa obdobje hvaležnosti za vse, kar imamo. Naj živi Prekmurje, naj živi Republika Slovenija," je zaključil obrambni minister.
V nadaljevanju je sledil še kulturni program, v katerem so nastopili komorni pevski zbor Vita, vokalna skupina BeleTinke, folklorna skupina Prekmurje in otroci iz velikopolanske šole in vrtca. Zgodovinski potopis do priključitve Prekmurja k matici je skozi izbrana besedila in pesnitve v izboru Slavističnega društva Prekmurja, Prlekije in Porabja opravila Petra Jauk.
Regijske slovesnosti sta se udeležila nekdanja predsednika Milan Kučan in Borut Pahor, ni pa bilo, kot smo že poročali, aktualne predsednice Nataše Pirc Musar, so pa njeno poslanico zavrteli na dogodku. Prisotni so bili še drugi visoki politiki, med drugim kmetijska ministrica Irena Šinko, minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, poslanci državnega zbora in evropski poslanci, državna svetnica, številni pomurski župani in drugi visoki gostje. V počastitev državnega praznika je sicer potekalo več proslav, med drugim v Murski Soboti, pa tudi v Ljubljani. Ravno tako je garda Slovenske vojske v imenu odsotne predsednice Pirc Musar položila venec k spomeniku narodnega buditelja Jožefa Klekla v Črenšovcih.