Predsednica strokovnega društva Dragica Jošar je uvodoma izpostavila pomembno vlogo babic in medicinskih sester. Dejala je, da si babice po vsem svetu prizadevajo za ustrezno zakonodajo, ki bi jih podpirala in dovoljevala delovati v okviru njihovih kompetenc. Spomnila pa tudi na to, da krovna organizacija Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije poudarja, da morajo biti medicinske sestre zaradi pomembne vloge v zdravstvenem sistemu aktivno vključene v zdravstveno politiko in razvoj zdravstvenega sistema. Ob mednarodnem dnevu je bil tako poudarek na nujnosti izboljšanja delovnih razmer, sprejema kadrovskih standardov in normativov ter nesorazmerja in anomalije v plačnih razredih.
"Medicinske sestre, zdravstveni tehniki in babice so varuhi zdravja, takrat ko je pacientom najtežje. Njihova nega, skrb in podpora pri varovanju in ohranjanju zdravja so neprecenljivi. Zaposleni v zdravstveni negi niso zgolj v službi poklica, temveč najbolj humanega poslanstva," je dejala Jošarjeva.
Komu srebrni znak in priznanje?
Strokovno društvo medicinskih sester, babic, zdravstvenih tehnikov in bolničarjev Pomurja šteje 1300 članov, deluje pa 62 leto. Vsako drugo leto podeli srebrne znake in priznanja za pomembne prispevke in dosežke na področju zdravstvene in babiške nege.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Srebrni znak so tokrat prejele višja medicinska sestra Jožefa Klajnščak iz Zdravstvenega doma (ZD) Gornja Radgona, diplomirane medicinske sestre Maja Koudila iz ZD Murska Sobota, Klaudija Sever Lovenjak in Gabrijela Voršič iz Splošne bolnišnice Murska Sobota (SBMS) ter magistrica zdravstveno-socialnega managementa Renata Škrget iz ZD Ljutomer.
Priznanja za leto 2022 so šla v roke medicinski sestri - babici Lidiji Bertalanič iz SBMS, diplomiranima medicinskima sestrama Alenki Duh in Mariji Holsedl iz SBMS ter zdravstvenemu tehniku Sebastijanu Potočniku iz Doma Lukavci.
Jošarjeva je še izrazila, naj bodo priznanja zahvala za strokovno delo in angažiranje v strokovnih združenjih, lokalni skupnosti ter doprinos k razvoju stroke. Obenem se je vsem, ki se v zadnjih dveh letih epidemije v zdravstveni negi soočajo z izčrpanostjo in kadrovsko podhranjenostjo, kljub temu pa delujejo požrtvovalno, strokovno in s posluhom do svojih pacientov, zahvalila.