Ob enem izmed največjih krščanskih praznikov potekajo bogoslužja po vsej Sloveniji, največ se jih je odvilo danes ob 10. uri.
Turniška cerkev, posvečena Marijinemu vnebovzetju, je tako kot vsako leto, privabila številne kristjane. Ti so prisluhnili pridigi upokojenega beograjskega nadškofa slovenskih korenin Stanislava Hočevarja.
Številne maše, ki so jih spremljale procesije z lučkami, pa so potekale tudi že na predvečer praznika.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Kot že tradicionalno je turniška cerkev v svoje zavetišče sprejela vernike tudi na na predvečer praznika, kjer sta darovala mašo murskosoboški škof Peter Štumpf in apostolski nuncij v Sloveniji, nadškof Jean-Marie Speich. Slednji je imel priložnost, da nagovori zbrane vernike s pridigo, v kateri je osvetlil pomen Marijinega življenja in njene vloge v zgodovini odrešenja.
Nadškof Jean-Marie Speich je v svoji pridigi poudaril, da je Marijina resnična veličina v njeni poslušnosti Božji besedi, ne zgolj v njenem materinstvu. Izpostavil je, da Jezus v svojem nauku ne časti le Marijinega materinstva, temveč natančneje poudarja, da je blagoslov tistih, ki Božjo besedo poslušajo in jo uresničujejo v svojem vsakdanjem življenju. Marija je bila izjemna ne toliko zaradi svojega materinstva, temveč zaradi svoje zvestobe in poslušnosti Božji besedi, kar služi kot vzor vsem vernikom.
Nadškof je razložil, da Jezusovo sporočilo, ki postavi poslušanje Božje besede nad fizično materinstvo, pomeni, da se prava blaženost ne meri zgolj z zunanjimi privilegiji, temveč z notranjim pristopom in predanostjo Božji volji.
Ta poudarek na poslušanju in uresničevanju Božje besede nakazuje, da je vsak vernik sposoben doseči globoko duhovno izpolnitev in blagoslov, ne glede na svoje zunanje okoliščine.
Poleg tega je opozoril na to, kako Jezusovo sporočilo prispeva k prepoznavanju žensk kot svobodnih in dostojanstvenih oseb, ne le znotraj tradicionalnih družbenih vlog. Nadškof izpostavlja, da je Jezus s svojim naukom razširil obzorja in odprl pot za večjo enakost in priznanje žensk, Marija pa kot prva učenka in zgled vere potrjuje, da ženske niso omejene na tradicionalne vloge, ampak imajo pravico svobodnega in osebnega odziva.
Na koncu je Speich še poudaril, da Jezusovo sporočilo o blagoslovu tistih, ki poslušajo Božjo besedo, osvetljuje širše razumevanje ženskega dostojanstva.