Dragoljub Acković, romolog in generalni sekretar Evropske romske zveze, je še pred okroglo mizo v Vrtu spomina in prijateljstva na Petanjcih v okviru 50. obletnice prvega mednarodnega kongresa Romov zasadil gorski javor.
Zbrane visoke goste je v sejni dvorani Mestne občine Murska Sobota uvodoma nagovoril predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc. Izpostavil je, da se v evropskem prostoru sovražni govor in diskriminacija nad Romi širita, veliko pa je tudi primerov, ko oblasti potegnejo poteze proti Romom. Navedel je uničevanje romskih naselij v Italiji, Franciji, pretepanje in preganjanje Romov med epidemijo s strani policije na Poljskem, ker naj bi širili covid-19, pobijanje Romov na Madžarskem... Predsednik je še poudaril, da je pripadnikom romske skupnosti pomembno dati priložnost za boljše življenje, nacionalne kot evropske politike pa morajo pripraviti ustrezne programe, ki bodo primerno življenje zagotavljali. Na primer, da bodo v romskih naseljih urejene voda, elektrika, poti, da bodo naselja legalizirana, da otroci v šolah ne bodo imenovali "Romčki", ampak učenci, je navedel Muc. Proces izboljševanja priložnosti in položaja Romov bo po njegovih besedah trajal, pomembno pa je, da se pri iskanju rešitev vključi tudi predstavnike Romov.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti Republike Slovenije, je bil slavnostni govornik in je dejal, da ima kultura spominjanja v zgodovini človeštva pomembno vlogo. Kajti spomin in poznavanje zgodovine oblikujeta objektivno zavest o tem, iz kje izhajamo in na katerih tragedijah iz preteklosti se moramo učiti, da v prihodnosti ne bi ponavljali istih napak. Meni, da se lahko diskriminacijo odpravi le z odločnim in usklajenim sodelovanjem vseh, odpraviti pa je treba zgrešene predstave o večvrednostih enih in manjvrednostih drugih družbenih skupin.
Na okrogli mizi so s pogledi na temo Položaj in perspektive, pričakovanja Romov v prihodnjem razvoju in življenju v EU/Evropi sodelovali prej omenjeni Acković, Vera Klopčič iz Ustanove dr. Šiftarjeva fundacija in častna članica Zveze Romov Slovenije, Orhan Galjus, podpredsednik Evropske romske zveze, Emina Schemo, podpredsednica Evropske romske zveze in svetovalka Ministrstva za politični sistem in odnose med skupnostjo Republike Severne Makedonije in asistentka na Inštitutu za kulturno zgodovino ZRC SAZU Vita Zalar. Preko video nagovora pa je zbrane nagovoril direktor za demokratično participacijo pri Svetu Evrope Matjaž Gruden.
Govorniki so med drugim predstavili položaj Romov v svojih državah in po svetu. Dragoljub Acković je izpostavil nekatere države, kjer Romi sedijo v parlamentih. Sam je član srbskega, pravi pa, da bi tudi Slovenija morala imeti romskega predstavnika v parlamentu. "Romski narod ima perspektivo in se ne bojimo zanjo," tako govornik, ki je še dodal, da pričakujejo, da Evropa Rome prizna za njen sestavni del in da se prizna za narodno manjšino.
Ob koncu so na dvorišču nekdanje Ekonomske šole še položili venec in se spomnili romskih žrtev genocida v drugi svetovni vojni.