Mednarodni dan turističnih vodnikov letos sovpade s pustom, zato sta se organizatorja - Zavod za kulturo, turizem in šport Murska Sobota in Pomurski muzej - osredotočila na borovo gostüvanje. Vodenje se je pričelo pri Hranilnici prekmurskih dobrot, kjer so lahko obiskovalci poskusili tako imenovano "snejino mlejko". Gre za napitek, ki ga uporablja pozvačin pri klicanju na poroko, sestavljen pa je iz vina, rdeče paprike in soli.
Preberite še
Odpri v novem zavihku
(FOTO) V Šalovcih so s prižigom prazničnih luči in okrasitvijo smrečice zažarele iskrice
Občina Šalovci je v sodelovanju z Osnovno šolo Šalovci, Turističnim društvom Dišeči volčin ter Zavodom za turizem, šport in kulturo Šalovci pripravila več dogodkov v prazničnem decembru. Pred občinsko stavbo v središču Šalovec so otroci v spremstvu staršev okrasili smrečico, dogajanje je spremljal nastop otrok iz vrtca Šalovci. Sledil je dobrodelni bazar v avli kulturne dvorane, na katerem so učenci šalovske šole prodajali različne izdelke ter praznične piškote, zbran denar pa bo namenjen za šolski sklad. Po bazarju je sledila kulturna prireditev, ki so jo poimenovali Naj iskrice zažarijo. Te so ob učencih šole pomagale prižgati tudi članice vokalne skupine Zarja Kulturno-turističnega društva Moščanci, pevke Društva upokojencev Šalovci ter članice cerkvenega pevskega zbora Župnije Markovci. Dogajanje se je nato zopet preselilo pred občinsko stavbo, kjer so prižgali praznične luči v središču kraja, obiskovalci pa so se lahko na stojnicah sladkali s palačinkami, si privoščili druge prigrizke in tople napitke ter na božičnih stojnicah kupili kakšno božično darilo. Fotografije Damjana Nemeš
Vodnica Natalija Kreft je nato obiskovalce popeljala še pred Zvezdo, do Trga zmage in evangeličanske cerkve ter predstavila pomen teh mestnih obeležij. Zadnja postojanka pa je bil soboški grad, kjer je Jelka Pšajd iz Pomurskega muzeja predstavila pomen borovega gostüvanja in like, ki so pri tej šegi sodelovali.
Borovo gostüvanje so pripravili v vaseh, kjer se v prejšnjem letu nihče od mladih, godnih za možitev ni poročil. Gre za poroko z borom in to je za vas predstavljalo neko sramoto. Znano je, da pri borovem gostüvanju sodeluje veliko število ljudi. Kot je povedala Pšajdova, je navadno pri prireditvi sodelovalo od 100 do 300 ljudi, dolgotrajne pa so bile tudi priprave na dogodek. Izpostavila je tudi dejstvo, da se to dogaja v kraju samem, torej v gozdu in pri gasilskem domu. Pomembnost tega dogodka pa je tudi to, da govori svatovskih likov potekajo v prekmurščini. Nazadnje je bila poroka z borom v Prekmurju leta 2017, in sicer v Križevcih.
Več o pomenu likov, ki sodelujejo pri poroki z borom, pa v naslednji številki Vestnika.