Poročali smo, da bodo v senci vseh ostalih volitev, prihodnji teden, 23. novembra, na sporedu tudi volitve v državni svet. Največ političnega trgovanja in lobiranja v ozadju je za 22 svetniških mest, ki so rezervirana za zastopnike lokalnih interesov, saj občinski svetniki najprej izvolijo elektorje, ki nato volijo člane državnega sveta, prav tako lahko občine določijo svojega kandidata za člana državnega sveta. Pomurje je razdeljeno v dve volilni enoti - 19 prekmurskih občin bo izvolilo enega državnega svetnika, osem prleško-štajerskih občin v Pomurju pa je del volilne enote, ki jo sestavlja še devet podravskih občin. V občini Sveti Jurij ob Ščavnici sicer zaradi nedelujočega občinskega sveta niso mogli imenovati elektorja in kandidata za člana državnega sveta. Če je glede na indice in izraženo podporo v Prekmurju velika favoritka med tremi kandidati (kandidirata še Marjan Kardinar in aktualni državni svetnik Marjan Maučec) Jasmina Opec Vöroš, ki si je zagotovila podporo kar 10 od 19 prekmurskih občin, ki skupno premorejo 15 elektorjev, kar matematično zadostuje za izvolitev v državni svet, če bodo elektorji sledili željam svojih občin, pa bo boj očitno veliko bolj napet na desnem bregu reke Mure.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
PREBERITE ŠE:
(SKRITE VOLITVE) Je v Prekmurju bitka za državni svet že končana?
Bo prišlo do presenečenja?
Tam je kandidatov namreč kar šest, porazdelitev elektorjev pa ne nakazuje velikega favorita. Aktualni državni svetnik Branko Šumenjak si je zagotovil sedem elektorjev, nekdanja poslanka Mojca Žnidarič šest, radenski župan Roman Leljak štiri, po enega elektorja pa imajo še Janez Leopold, Matej Izak in župan Svete Trojice v Slovenskih goricah David Klobasa. Kljub temu, da ima Klobasa uradno le enega elektorja, in sicer iz svoje občine, pa naj bi po naših informacijah za volilni dan uspel pridobiti precej večjo podporo. Elektorji namreč niso zavezani, da dajo glas svojemu kandidatu, ampak se pogosto odločijo drugače. Gre za svojevrstno politično trgovino, ki presega tradicionalne strankarske delitve, zato ob velikem številu kandidatov vse do oddaje glasu ni povsem jasno, komu bodo elektorji dejansko dali svoj glas. Dodati velja tudi, da trije elektorji, v občinah Veržej, Cerkvenjak in Križevci, niti nimajo svojega kandidata za državni svet.
Porazdelitev elektorjev in kandidati za člana državnega sveta v osmi volilni enoti:
Apače - 1 elektor - kandidat za državni svet Branko Šumenjak
Benedikt - 1 elektor- kandidat za državni svet Janez Leopold
Cerkvenjak - 1 elektor - brez kandidata za državni svet
Gornja Radgona - 2 elektorja - kandidat za državni svet Roman Leljak
Križevci - 1 elektor - brez kandidata za državni svet
Lenart - 2 elektorja - kandidat za državni svet Branko Šumenjak
Ljutomer - 3 elektorji - kandidat za državni svet Branko Šumenjak
Ormož - 3 elektorji - kandidatka za državni svet Mojca Žnidarič
Radenci - 2 elektorja - kandidat za državni svet Roman Leljak
Razkrižje - 1 elektor - kandidatka za državni svet Mojca Žnidarič
Središče ob Dravi - 1 elektor - kandidatka za državni svet Mojca Žnidarič
Sveta Ana - 1 elektor - kandidat za državni svet Matej Izak
Sveta Trojica v Slovenskih goricah - 1 elektor - kandidat za državni svet David Klobasa
Sveti Jurij v Slovenskih goricah - 1 elektor - kandidat za državni svet Branko Šumenjak
Sveti Tomaž - 1 elektor - kandidatka za državni svet Mojca Žnidarič
Veržej - 1 elektor - brez kandidata za državni svet
Volitve v državni svet bodo 23. in 24. novembra 2022. Državni svet sestavlja 40 članov, in sicer: 22 predstavnikov lokalnih interesov, 4 predstavniki delodajalcev, 4 predstavniki delojemalcev, 4 predstavniki kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev ter 6 predstavnikov negospodarskih dejavnosti. Izvoljeni so za mandatno dobo petih let na posrednih volitvah v interesnih organizacijah oziroma lokalnih skupnostih, preko predstavnikov (elektorjev) v volilnih telesih.