Kot so pojasnili v poročilu, objavljenem na njihovi spletni strani, so gospodarsko javno službo, v okviru katere so zbirali biološke odpadke, papir, steklo, mešano embalažo, mešane komunalne odpadke, kosovne odpadke in nevarne odpadke v gospodinjstvih, opravljali v devetnajstih pomurskih občinah. Poleg tega so zbirali tudi nevarne odpadke pri obrtnikih in industrijah. Odvoze iz zbirnih centrov za ločeno zbiranje frakcij pa so vršili v Beltincih, Cankovi, Črenšovcih, Dobrovniku, Fokovcih, Kobilju, Murski Soboti, Odrancih, Petanjcih, Rogašovcih, Šalovcih, Vidoncih, Turnišču in Veliki Polani.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Iz poročila je razvidno, da so v letu 2019 skupno zbrali 20.877 ton komunalnih odpadkov, od tega je bilo 45,2 odstotka mešanih komunalnih odpadkov ter 54,8 odstotkov ločeno zbranih frakcij. Količina mešanih komunalnih odpadkov znaša 9.444 ton. Pri sestavi zbranih ločenih frakcij pa prevladujejo biološki odpadki (3.526,9 ton), plastika in mešana embalaža (2.584,3 ton), kosovni odpadki (1.681,4 ton), papir in karton (1.567 ton), steklo (900,7 ton), les (573,5 ton), električna in elektronska oprema (326,7 ton) in kovine (272,4 ton).
Zbirali so tudi nevarne in posebne odpadke, skupna zbrana količina za leto 2019 znaša 3.489 ton, od tega 85,7 ton iz gospodinjstev, ki so jih zbrali v akcijah zbiranja nevarnih in posebnih odpadkov – največ je bilo odpadnih barv in lakov, sledijo motorna olja, jedilna olja in nevarna embalaža – ter 3.403,3 ton odpadkov iz industrije in obrti, kjer so prevladovali biorazgradljivi kuhinjski odpadki, blato iz čistilnih naprav in odpadki iz lovilcev maščob.
Kot še pišejo v poročilu, se količina zbranih komunalnih odpadkov v letu 2019 ne razlikuje bistveno glede na prehodno leto, narasla je za manj kot dva odstotka oziroma 383 ton, pri čemer se je zbrana količina mešanih komunalnih odpadkov sicer zmanjšala za približno en odstotek, količina zbranih ločenih frakcij pa je narasla za približno 4,6 odstotka. Med posameznimi občina je sicer vidna razlika v povprečni skupni količini zbranih komunalnih odpadkov na prebivalca, in sicer znaša ta med 113 in 518 kilogramov na prebivalca. »V vseh občinah skupaj smo zbrali v letu 2019 povprečno 320 kilogramov mešanih komunalnih odpadkov na prebivalca, kar je pohvalno manj od slovenskega povprečja,« so še zapisali v poročilu.