Medobčinsko društvo delovnih invalidov (MDI) Lendava, v katero so včlanjeni delovni invalidi iz vseh sedmih občin z območja lendavske upravne enote, šteje blizu 360 članov. Društvo je bilo ustanovljeno leta 1973 in je lani praznovalo 45-letnico delovanja, ob vključenosti v regijsko koordinacijo tovrstnih društev pa je društvo tudi član Zveze delovnih invalidov Slovenije. Ta je bila ustanovljena pred 50 leti, povezuje 69 društev in šteje skupaj 50 tisoč članov, od tega 40 tisoč delovnih invalidov. »Po nekaterih podatkih je v Sloveniji od 160 do 180 tisoč invalidov, ki bi lahko bili člani naših društev. Če k temu prištejemo še 40 do 50 tisoč dolgotrajno bolnih, v Sloveniji živi od 12 do 15 odstotkov invalidov. Podoben delež invalidov je tudi v Evropi, v svetovnem merilu pa naj bi nas bila milijarda,« je številčnost invalidov predstavil predsednik MDI Lendava Jožef Gjerek.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Lendava želi sodelovati
Član je lahko vsak, ki ima odločbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, da mu je priznana invalidnost ali telesna okvara, ali pa je dolgotrajno brezposelni, dobrodošli so tudi podporni člani. Dvakrat na teden, ko so uradne ure, na sedež društva pride najmanj dvajset članov, najpogosteje zato, ker se udeležujejo različnih aktivnosti, ob tem pa društvo dvakrat na teden organizira tudi športne aktivnosti. Društvo, ki se želi čim bolj približati potrebam članov in posameznikom svetovati in pomagati tudi pri reševanju nekaterih osebnih zadev, zdaj svoje delovanje širi v lokalni skupnosti. »Občina po meri invalidov je projekt, ki ga od leta 2001 vodi Zveza delovnih invalidov Slovenije, to listino pa je do zdaj pridobilo že 31 slovenskih občin. Osnovni namen je spodbuditi lokalne skupnosti k načrtnim in trajnim aktivnostim za doseganje večje kakovosti življenja invalidov, njihovo socialno vključenost in sodelovanje v družbenem življenju, s tem pa posredno tudi doseganje boljših razmer za življenje vseh občanov. Aktivnosti zajemajo številna področja, od urejanja klančin, zdravstvenega varstva, zaposlovanja, družinskega življenja, ozaveščanja, informiranja do vprašanj kulture in religije. Gre za 22 poglavij, ki jih bomo morali obdelati,« je povedal Gjerek.