Po seji republiškega odbora Sindikata delavcev v zdravstveni negi je predsednica sindikata Slavica Mencingar, sicer zaposlena tudi v gornjeradgonskem zdravstvenem domu, je sporočila, da je bil sprejet sklep, da bodo 22. februarja organizirali protestni shod medicinskih sester.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Kot je pojasnila razloge protestnega shoda, se lanska pogajanja niso ugodna končala za zaposlene v zdravstveni negi, saj so bile medicinske sestre popolnoma spregledane in to kljub dogovoru iz novembra 2021 o nadaljevanju pogajanj.
Zahtevajo razliko do dviga za štiri plačne razrede
"Ogorčeni smo in ne razumemo ignorance vlade, da ima tako neenakopraven odnos do zaposlenih v zdravstveni negi, saj so z decembrskim dogovorm vsem skupinam v zdravstvu dvignili plače do štiri plačne razrede in več. Mi ta trenutek zahtevamo samo razliko do dviga štirih plačnih razred. To konkretno pomeni, da medicinska sestra v ambulanti, ki je dobila samo en dodaten plačni razred, dobi razliko do štirih plačnih razredov. Vse ostalo pa se pogovarjamo v okviru odprave oziroma prenove plačnega sistema," je dejala Mencingarjeva in dodala, da jih skrbi "ignoratski odnos ministra za zdravje in predsednika valde. Oba so namreč pozvali na nujni sestanek, a so dobili le odgovor ministrstva za zdravje, da bodo reševali znotraj pogajanj, ki sledijo, na kar pa ne morejo pristati. Po njenih besedah so kot ena največjih skupin v zdravstvu in javnem sektorju, zaposlenih v zdravstveni negi je namreč okoli 20 tisoč oseb, izviseli dvakrat - enkrat pri prejšnji vladi, ko se je reševala situacija v bolnišnicah, in enkrat pri trenutni zaradi nespoštovanja dogovora, ki je bil sprejet v času prejšnje vlade. Gre sicer za plačno skupino E3.
"Medicinske sestre smo prvi in zadnji stik s pacientom ter neke vrste tampon cona med pacientom, zdravnikom in ostalimi zaposlenimi v zdravstvu," je poudarila in komentirala tudi izjavo premierja Roberta Goloba po koalicijskem vrhu glede slabega stanja v zdravstvu. "Mi to že ves čas vemo, ampak ne samo zaradi finančnega stanja, zaradi kadra - pomanjkanja, izčrpanosti in podvrednotenja- je stanje res zelo slabo in, če se ne bo kaj hitro spremenilo, bo sledil razpad sistema," je opozorila. Prvič v zgodovini bodo take medicinske sestre šle same na cesto, v primeru neposluha, pa v sindikatu napovedujejo nadaljevanje aktivnosti in stavko. "Do takrat pa bomo svoje člane in tudi nečlane obveščali, da delajo samo v delokrogu svojih kompetenc in ne sprejemajo dodatnih del in nalog, kot je težnja z namenom razbremenitve družinskih zdravnikov," je še napovedala predsednica sindikata. Na protestni shod bodo povabili tako člane kot nečlane sindikata, pa tudi civilno družbo in upokojence.
Srednja medicinska sestra v ambulanti je sicer od novembra 2021 uvrščena v 24. izhodiščni plačni razred, diplomirana sestra na primarnem nivoju v 33., pantronažna medicinska sestra v 37., medicinska sestra v bolnišnici na urgenci pa v 39. oziroma 40. plačni razred.