Kako je v Pomurju
Ob svetovnem dnevu možganske kapi smo ugotavljali, kako pogosta je ta bolezen v pomurskih občinah. Publikacija Zdravje v občini, ki jo pripravlja NIJZ z drugimi organizacijami, prikazuje ključne kazalnike zdravja v občinah v primerjavi s slovenskim in regionalnim povprečjem. Med drugim tudi stopnjo bolnišničnih obravnav zaradi možganske kapi na tisoč prebivalcev, starih od 35 do 84 let. Ta je v prav vseh pomurskih občinah višja od slovenskega povprečja. Največ kapi je v Občini Odranci, sledita Cankova in Velika Polana. S podatki v omenjeni publikaciji želijo v NIJZ predvsem poudariti, da se lahko s spremembo življenjskega sloga, s telesno dejavnostjo in z bolj zdravim prehranjevanjem, možganski kapi tudi bolj uspešno izognemo. Kot je še poudaril Ranfl, moramo na podatke gledati z distanco. Čeprav so točni in zanesljivi, ne kažejo povsem relevantnega stanja v pomurskih občinah, predvsem zaradi majhnosti teh občin, zato moramo nanje gledati bolj na ravni regije.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuOb krožišču na Lendavski ulici nastaja še en objekt. Za kaj gre?
Pred dvema letoma je na območju krožišča v Lendavski ulici, kjer v prometnih konicah rado prihaja do zastojev, zrasla stavba družbe Novomat, tako imenovani Avto steklo center, sedaj pa na nasprotni strani ceste nastaja še en poslovni objekt.
Za preprečevanje možganske kapi in posledic, ki jih ta prinaša, so zelo pomembni preventiva, prepoznavanje znakov kapi ter ustrezno in hitro ukrepanje, saj lahko tako zmanjšamo možnosti za invalidnost ali celo smrt. Kot je še dejal Ranfl, lahko znake kapi najzanesljiveje prepoznamo z uporabo besede GROM. Črka G pomeni prizadetost govora, črka R delno ali povsem ohromelo roko, O povešenost ustnega kota in asimetričnost obraza, črka M pa minuto oziroma hiter klic nujne medicinske pomoči.
G – prizadetost govora
R – delna ali povsem ohromela roka
O – povešenost ustnega kota in asimetričnost obraza
M – minuta oziroma hiter klic nujne medicinske pomoči
Pomembne so sekunde
V Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije pa ob tem še poudarjajo, da se lahko z uspešnim takojšnjim zdravljenjem, denimo s trombolizo oziroma topljenjem strdkov, vendar ne pozneje kot štiri ure in pol po jasnem pojavu znakov in simptomov bolezni, prepreči smrt, zmanjša oviranost ali pa se bolezen celo pozdravi.
Preverili smo še stopnjo bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi. Slovensko povprečje na 1000 prebivalcev, starih od 35 do 74 let, je 2,1. Podatki o obolevnosti za srčno kapjo v pomurskih občinah se od povprečja ne odmikajo tako zelo kot podatki o možganski kapi. V nekaterih občinah so celo pod slovenskim povprečjem. Najvišjo stopnjo pri tej bolezni zaznavajo v Občini Kobilje (8,2), sledita občini Dobrovnik (5,2) in Apače (4,8).