Slikanica Pručka, ki je izšla lani pri KUD Sodobnost, je sporočilno izrazito večplastna pripoved o deklici Sofiji in njenem zvestem prijatelju Parsifalu Hrabrem, s katerim sta neločljiva pustolovca. A za kakšno pustolovščino v resnici gre v slikanici? Po maminem odhodu na pot mora Sofija nekaj dni preživeti pri babici in dedku, česar se sploh ne veseli in se pri njiju dolgočasi, dokler v vrtni uti ne odkrije pručke. Zdaj se začne velika pustolovščina: pručka Sofijo spremeni v najvišjo deklico na svetu, v žirafo, nato z lahkoto doseže breskve na drevesu, pručka se spremeni v daljnogled, s katerim v daljavi najde svojega prijatelja Parsija ter premaga oviro na poti do njega.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Likovna plast slikanice to temeljno dogajanje interpretira tako, da opazno dopolni to, kar je v zgodbi le nakazano. To je vidno že po prvih dveh povedih v slikanici, ki ju likovna govorica interpretira povsem svobodno, isti ustvarjalni pristop je viden tudi drugje, npr. v interpretaciji pručke kot domišljijske naprave. A kaj simbolizira pručka? Bržkone predvsem moč neskončne otroške domišljije, ki odpraši pozabljeni predmet in ga spremeni v pravljičnega, je v utemeljitvi zapisala komisija.
Komisija je pohvalila tudi izvrstno oblikovanje besedila, predvsem izbiro preglednega, izčiščenega tipa črk, ki jih je oblikovalec Aleš Zupančič mestoma tudi ustrezno likovno nadgradil.
Na včerajšnji razglasitvi nagrade je komisija podelila tudi posebni priznanji. Priznanje za kakovost tipne slikanice (tipanke) je prejela slikanica Žiga špaget gre na trnek viset (založba Miš, 2023), za katero komisija meni, da inovativno povezuje tako besedno kot likovno ustvarjalnost ter prinaša bralcem s posebnimi potrebami in polnočutnim bralcem zanimivo slikaniško izkušnjo, ki ni vezana le na preplet besede in podobe, ampak vključuje tudi tip. Soustvarila sta jo Aksinja Kermauner in Zvonko Čoh.
Priznanje za izvirnost povezave kakovostnih ilustracij in mladinskih pesmi pa je prejela slikanica Kuharica Uharica (Mladinska knjiga, 2023). Soustvarila sta jo Svetlana Makarovič in Igor Šinkovec. Zaporedje pesmi v slikanici tke zanimivo zgodbo, v katerih so prepoznavne teme, značilne za avtoričino mladinsko ustvarjanje, vse to pa odlično nadgrajujejo likovni komentarji Šinkovca s prvinami stripa. Komisija meni, da slikanica inovativno povezuje "sodobno klasiko in sodoben likovni izraz ter prepričljivo aktualizira poezijo Svetlane Makarovič.
Za nagrado sta bili nominirani še slikanici Naokokoli Maše Ogrizek in ilustratorja Mihe Hančiča (založba Miš) ter Sofija in labodje jezero Helene Kraljič in ilustratorke Tine Dobrajc (Morfemplus).