vestnik

Nov in verjetno zadnji dan D za RIS Dvorec Rakičan, nekdanji direktor Robert Celec pa dočakal kazensko ovadbo

Rok Šavel, 7. 11. 2024
Jure Kljajić
Mestni svet bo na izredni seji odločal o usodi javnega zavoda, katerega agonija se vleče že predolgo.
Aktualno

Če javni zavod RIS Dvorec Rakičan ne bo prejel nove, 150 tisoč evrov vredne likvidnostne injekcije ustanoviteljice, je zanj zgodba končana.

Če smo še pred dvema tednoma poročali, da sta pred nesrečnim javnim zavodom RIS Dvorec Rakičan le še dve poti – prisilna poravnava ali stečajni postopek –, se danes vse bolj zdi, da je preostala samo še ena. Tista dokončna. Mestni svetniki in občinska uprava z županom Damjanom Anželjem na čelu te dni stikajo glave, kaj storiti, vršilka dolžnosti direktorja Darja Korelc pa skuša odločevalce prepričati, da še obstaja upanje z optimističnim načrtom prihodnjega likvidnostnega toka. Le 150 tisoč evrov naj ustanoviteljica še nakaže za sanacijo izvršb, ki blokirajo transakcijski račun javnega zavoda, in za izplačilo plač ter prispevkov, ki jih dolgujejo zaposlenim v rakičanskem dvorcu. To bi bilo to za letos.




Odločitev na izredni seji


Malo verjetno je, da bo mestna občina to storila, v rakičanski zavod je letos iz občinskega proračuna šlo že več kot pol milijona evrov, a končno odločitev bo seveda sprejel mestni svet na izredni seji, ki se bo odvila v ponedeljek, 11. novembra. Trenutno vlada velika negotovost, tako pri zaposlenih, ki zaradi dolga ravno tako vlagajo izvršbe, nekateri pa so posredovali celo pisne opomine pred izredno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, kakor pri projektnih partnerjih, dobaviteljih in strankah. To nam je potrdila Aleša Bagari, vodja konjeniškega centra, ki je predstavnica zaposlenih v svetu zavoda. Korelčeva na drugi strani trdi, da za zdaj še ne razmišlja o najbolj črnem scenariju, a priznava, da ni vse odvisno od nje oziroma javnega zavoda. Po njenih besedah se z bankami še pogovarjajo o prestrukturiranju dolgov, bankam javni zavod dolguje še dobrih 713 tisoč evrov, dobaviteljem pa okoli 285 tisoč evrov, in da je dogovor še možen. »Vsak trenutek lahko kateri od upnikov neugodno vpliva na razvoj situacije – lahko so to zaposleni ali drugi upniki,« obenem priznava vršilka dolžnosti, ki bo ob potencialni rdeči luči mestnega sveta morala hitro razmišljati o črnem scenariju, saj bo v tem primeru po dobrem mesecu dni od prevzema vodenja že primorana spisati predlog za uvedbo stečajnega postopka.

korelcris
Makrobios Panonija
Darja Korelc sicer trdi, da za zdaj še ne razmišlja o najbolj črnem scenariju, a priznava, da ni vse odvisno od nje oziroma od javnega zavoda. Foto Osebni arhiv



Stečaj javnega zavoda ni nekaj običajnega in je po zakonu mogoč le, če ustanovitelj ne odgovarja za njegove obveznosti in je to eksplicitno navedeno v njegovih ustanovnih aktih. Ustanovni odlok javnega zavoda pravi, da ustanovitelj za obveznosti javnega zavoda subsidiarno odgovarja do višine sredstev, ki se v tekočem letu zagotavljajo iz proračuna ustanovitelja za delovanje javnega zavoda. Soboška občina letno za delovanje RIS nameni 290 tisoč evrov, letos pa so zaradi izredne situacije javnemu zavodu izjemoma nakazali že 505 tisoč evrov. V primeru stečaja bo odprtih še veliko drugih kočljivih vprašanj, denimo, kaj bo z že pridobljenimi sredstvi iz projektov in kako bodo zagato reševali projektni partnerji. Naj spomnimo, da je aprilska analiza družbe Abeceda svetovanje stroške likvidacije zavoda ocenila na 2,3 milijona evrov. Občina, ki je lastnica dvorca, ta je namreč zgolj v upravljanju javnega zavoda, pa se bo morala odločiti, kaj storiti s kulturno dediščino. Za kaj takega bo potrebna nekoliko bolj široka vizija od le vsakoletne organizacije koncertov za noč čarovnic.

Celec kazensko ovaden


Nekdanji direktor zavoda RIS Dvorec Rakičan Robert Celec je po dolgotrajnem predkazenskem postopku le dočakal prvo kazensko ovadbo, ki ga je zoper njega vložila soboška policijska uprava. Nanaša se na njegove domnevne malverzacije s turističnimi boni.
To so nam potrdili tako na policiji kakor na soboškem okrožnem državnem tožilstvu. Ovadba je bila vložena zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja preslepitve pri pridobitvi in uporabi posojila ali ugodnosti po 230. členu kazenskega zakonika, ker naj bi neupravičeno pridobil korist javnemu zavodu in drugim zaradi storitev, ki naj ne bi bile opravljene. Pri tem naj bi, kot so poudarili na policiji, državni proračun oškodoval za več kot 790 tisoč evrov. Zadeva je bila dodeljena v reševanje višjemu državnemu tožilcu Dragu Fariču, ki pa o njej še ni sprejel odločitve. Za tovrstno kaznivo dejanje je predpisana denarna kazen ali zapor do treh let. Policija medtem zoper Celca nadaljuje predkazenski postopek tudi zaradi sumov drugih kaznivih dejanj.

ris-dvorec-rakican mestna-obcina-murska-sobota izredna-seja stecaj