vestnik

Obrtniki in podjetniki pozivajo: Stroške testiranj naj pokrije država

Vestnik, R.Š., 13. 8. 2021
Profimedia
Novi, še strožji ukrepi pri opravljanju dejavnosti pa vse bolj skrbijo tudi frizerje in kozmetike, ki svarijo, da bi lahko zaradi tega prišlo do ponovnega porasta dela na črno v teh dejavnostih.
Aktualno

Po mnenju Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) bi bilo treba odpraviti večkrat tedensko testiranje že iz organizacijskih razlogov, ravno tako pa mora stroške testiranj nositi država in ne delodajalec. Na stroko in vlado so naslovili prošnjo po bolj življenjskih in lažje izvedljivih ukrepih.

»Seveda si vsi v malem gospodarstvu želimo, da ne bo prišlo do novega vala epidemije in da bomo lahko normalno poslovali. Ob tem moramo poudariti, da v storitvenih dejavnostih že sedaj veljajo strogi zaščitni ukrepi, prav tako pa ni nikakršnih dokazov, da bi bile te dejavnosti kadarkoli vir okužb. Zato menimo, da bi morali večkrat tedensko testiranje zaposlenih odpraviti, saj to predstavlja organizacijsko in finančno breme. V vsakem primeru pa mora stroške testiranj nositi država in ne delodajalec,« je sporočil predsednik OZS Branko Meh, ki obenem poudarja: »V OZS sicer podpiramo cepljenje, vendar pa delodajalci ne morejo prisiliti svojih zaposlenih, da se cepijo.«

e75f681c51a3a8efc2e1983b265120c7
Nataša Juhnov
Branko Meh, predsednik OZS.

Nevarnost dela na črno

Novi, še strožji ukrepi pri opravljanju dejavnosti pa vse bolj skrbijo tudi frizerje in kozmetike, ki svarijo, da bi lahko zaradi tega prišlo do ponovnega porasta dela na črno v teh dejavnostih. Pri delu na črno pa strogih zaščitnih ukrepov nihče ne upošteva, so poudarili na zbornici.

Enakopravno financiranje vseh dejavnosti

V OZS obenem opozarjajo, da mora država enakopravno obravnavati vse dejavnosti. In če država predpiše obvezno testiranje, mora zagotoviti tudi finančna sredstva, kot denimo v šolstvu. Poleg stroškov testiranj pa delodajalci opozarjajo tudi na stroške, ko je delavec zaradi obveznega testiranja odstoten in je torej izključen iz delovnega procesa. Ta strošek delodajalca je namreč še precej višji kot strošek hitrih testov, so navedli.

Tudi organizacijsko je večkrat tedensko testiranje zaposlenih izjemno zapleteno. V primeru testiranja vsakih 48 ur bi moral namreč zaposlen, ki ima delovnik od ponedeljka do petka, na testiranje že v nedeljo zvečer. Problem nastane, ker izvajalci testov v nedeljo zvečer ne delajo, delavec pa mora biti na delovnem mestu (z negativnim izvidom testa) že ob 7. uri zjutraj. V praksi bo torej nemogoče izvajati ukrepe, zato je nujno, da jih vlada ustrezno spremeni in jih naredi bolj življenjske, so še pozvali.

ozs covid--19 ukrepi testiranje