Slovenska policija je med božično-novoletnimi prazniki ugotovila 120 kršitev, povezanih s prodajo in uporabo pirotehničnih sredstev, od tega je bilo 115 kršiteljev mladoletnikov. Zasežen je bilo 6049 pirotehničnih izdelkov, v enajstih primerih je policija obravnavala poškodbe, tri hude in osem lahkih. V treh primerih so bili poškodovani otroci, v štirih mladoletniki.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Lendavi bodo okronali najlepšo Slovenko, v igri tudi Pomurka
V petek ob 20. uri bo v Gledališki in koncertni dvorani Lendava potekal finalni izbor Miss Slovenije 2024.
Sebastian Mohorič, vodja Sektorja splošne policije v Upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi, je na novinarski konferenci, na kateri so predstavljali delo policije in zdravstveno obravnavno posledic nevarne uporabe pirotehničnih izdelkov, dejal, da je bilo v preteklih dneh več dogodkov, v katerih je zaradi nepremišljene uporabe prišlo do hudih in dolgotrajnih posledic. "Letošnje ugotovitve kažejo, da so bile prve kršitve z uporabo pirotehnike zaznane že med jesenskimi počitnicami (prejetih je bilo 77 prijav), zaznan je bil povečan nakup prepovedane pirotehnike prek spleta, obenem pa je bilo povečano število prijav, ki so jih podali ravnatelji osnovnih šol," je povedal in dodal, da je posebej skrb vzbujajoče število ugotovljenih kršitev in zasegov pirotehnike otrokom in mladoletnikom. Policija opaža, da je največ poškodb povzročenih s prepovedanimi pirotehničnimi sredstvi, kategorij F2 in F3, ali z njihovo predelavo, v posameznih primerih pa tudi zaradi nepravilne uporabe dovoljenih pirotehničnih izdelkov. Policija je obravnavala tudi 20 primerov poškodovanja premoženja, v vseh primerih je šlo za objestnost in očiten namen poškodovanja tuje stvari, predvsem za poškodovanje zabojnikov za smeti in poštnih nabiralnikov.
Že v drugi polovici decembra smo pisali, da so tudi soboški policisti obravnavali mladoletnike. Novembra so enemu zasegli sedem pirotehničnih izdelkov kategorije F3, drugega pa opazili, ko je odvrgel pirotehnični izdelek. V začetku decembra so na eni od šol zasegli 44 pirotehničnih izdelkov kategorije F2 in F3, ob drsališču pa otroku sedem izdelkov kategorije F3.
Hude poškodbe mladoletnikov
V Sloveniji se je zgodilo tudi nekaj težjih nesreč s pirotehničnimi sredstvi. Več o tem je povedal vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc. Tri nesreče so bile hujše. "V zadnjem desetletju zdravniki sicer opažamo blago upadanje števila poškodb, vendar je to samo številka, saj sta jakost in obseg poškodb čedalje večja, čedalje več je hudih poškodb," je poudaril. Od 30. decembra do 2. januarja so obravnavali štiri poškodovance, vsi so bili mlajši od 15 let. Kot je dejal Tominc, bodo vse mladostnike nesreče zaznamovale za vse življenje. Dva sta izgubila roko, torej vse prste, vključno z dlanjo, tretji pa ima hudo poškodbo glave in obraza, najverjetneje bo oslepel vsaj na eno oko. Četrti posameznik je lažje poškodovan, a zdravnik je opozoril, da je k nesreči prispevalo predelano pirotehnično sredstvo. Tominc je na konferenci vse starše in skrbnike pozval, naj se z otroki pogovorijo o pirotehničnih sredstvih in tudi sami razmislijo o njihovi uporabi.
Spomnimo, tudi v Murski Soboti si je med silvestrovanjem mlajši moški pri uporabi pirotehnike poškodoval roko in potreboval zdravniško oskrbo.
Začeli s peticijo
Inštitut 8. marec je zagnal peticijo Ustavimo prodajo prepovedanih petard, s katero zahtevajo, da se protizakonita prodaja petard takoj ustavi. Zahteva tudi, da Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS sprejme ukrepe, s katerim nemudoma ustavi poštne pošiljke s prepovedanimi petardami v Sloveniji, ter da inšpektorat za notranje zadeve kaznuje nezakonito prodajo petard v Sloveniji, nezakonito prodajo pirotehnike mladoletnim osebam in nezakonito prodajo pirotehnike brez navodil za uporabo v slovenskem jeziku. Peticijo so zagnali 30. decembra, do danes jo je podpisalo dobrih 16.300 ljudi.