Že vrabci na vejo čivkajo, da v Javni in pokrajinski študijski knjižnica Murska Sobota (PiŠK) že nekaj let razmere niso rožnate, a očitno je po zadnjem incidentu glede sporne rabe madžarskega jezika, ki smo ga razkrili v našem mediju, povsem zavrelo. Na zadnji seji mestnega sveta je mestni svetnik Anton Slavic ravno tako izpostavil dogajanje v knjižnici in v luči najnovejšega incidenta, poleg vseh drugih domnevnih nepravilnosti, predlagal razrešitev članov sveta zavoda. »Za pobudo za razrešitev je prezgodaj, saj inšpektorat za kulturo in medije še ni podal ugotovitev, ali je bilo kar koli narobe,« mu je dejal župan in poudaril, da bi morali po njegovem mnenju vsi akterji prenehati potencirati to zgodbo. Že pred tem je sicer za naš medij župan priznal, da so odnosi v knjižnici slabi vse od menjave direktorice, a da noben javni zavod ne bi smel biti prizorišče političnih obračunavanj in nabiranja političnih točk, kar da trenutno PiŠK je.
Preberite še
Odpri v novem zavihku![Fotografija je simbolična.](http://cdn.kme.si/public/images-cache/810xX/2025/01/15/d7a750a73180bc984b1c8b2634b436a5/67a4f85065556/d7a750a73180bc984b1c8b2634b436a5.jpeg)
Slovenščina v PiŠK podrejena madžarščini, odgovorni brez konkretnih odgovorov
Uporabnike je razburila ena od razstav, pri tem pa ne gre za osamljen primer.
Pred kulturnim praznikom so se sedaj z javnim pismom na župana neposredno obrnili v Sindikatu Glosa PiŠK, kjer so med drugim izrazili zaskrbljenost zaradi pomanjkanja sodobne opreme, slabih delovnih pogojev ter upadanja kakovosti storitev. Opozarjajo, da knjižnica nima varovanja gradiva, RFID tehnologije za brezstično izposojo, knjigomatov za štirinajsturno vračilo in izposojo, tudi ni izposoje e-bralnikov, obenem pa se soočajo z degradacijo krajevnih knjižnic na dvojezičnem območju v premične zbirke, ker ne ustrezajo več pravilniku o pogojih za izvajanje knjižnične javne službe. Pri tem sindikat posebej izpostavlja, da je potujoča knjižnica zaradi okvare bibliobusa močno okrnjena, saj knjige razvažajo kar s starim osebnim vozilom in v kartonskih škatlah. Opazno naj bi bilo tudi padanje izobrazbene strukture zaposlenih delavk in delavcev, saj strokovni kadri odhajajo, novo zaposlovanje pa naj bi potekalo po vzorcu negativne selekcije. V sindikatu si tako želijo, da bi se začele razmere v Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota čim prej in čim bolj ustrezno urejati. Želijo si še, da bi bil svet zavoda tudi ob aktualnih dogodkih kos svoji nalogi, da bi strokovni svet znal odločati strokovno in da bi bilo tudi vodstvo strokovno. Zavzemamo se zgolj za razvoj knjižnice in knjižnične dejavnosti v korist uporabnikov ter zaposlenih, še poudarijo v zaključku pisma.
Celotno vsebino javnega pisma si lahko preberete v nadaljevanju.
"Javno pismo županu Mestne občine Murska Sobota ob slovenskem kulturnem prazniku
Spoštovani župan Mestne občine Murska Sobota g. Damjan Anželj,
Člani Sindikata Glosa Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota s prizadetostjo in tudi začudenjem spremljamo obravnavo aktualne problematike naše knjižnice na Mestnem svetu občine Murska Sobota in v medijih. Poskušamo si razložiti vaše izjave na zadnji seji mestnega sveta, dne 30. 1. 2025, ko ste dejali, da noben zavod ne sme biti polje političnega obračunavanja ali kakšnih drugih interesov, ob tem pa dodali, da »vse od nastavitve zdajšnje direktorice tam potekajo notranji in zunanji boji zaradi nekih starih zamer« ter da je »v kolektivu čutiti neenotnost, vzpostavljenih je več taborov.« Radi bi vas opozorili, da se nam tovrstne izjave zdijo neprimerne, so zavajajoče in jih lahko dojamemo le kot poskus preusmerjanja pozornosti od bistva problema. Politična obračunavanja v zvezi s knjižnico in boj nekakšnih interesov namreč gotovo ne potekajo v našem kolektivu, temveč očitno potekajo v mestnem svetu in zakulisju občinske politike. Stanje in razmere v naši knjižnici so torej kvečjemu lahko le posledica take kadrovske politike.
Dejstva, ki se jih moramo vsi skupaj zavedati, saj nas na to že dlje časa opozarjajo uporabniki ter strokovna in zdaj že tudi širša javnost, so pač taka, da Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota v primerjavi z drugimi knjižnicami v Sloveniji že vrsto let zaostaja v razvoju oziroma na nekaterih področjih celo nazaduje. V naši knjižnici nimamo varovanja gradiva, brezstične izposoje in vračila gradiva s pomočjo tehnologije RFID. Nimamo nadgradnje na pametne knjižne police. Ni se začelo uvajanje knjigomatov za 24-urno izposojo in vračilo gradiva, tudi ni izposoje e-bralnikov. Zaenkrat so vse to le lepe želje po sodobnih bibliotekarskih standardih, saj se trenutno pri nas pojavljajo celo težave z izvajanjem in zagotavljanjem že osnovne knjižnične dejavnosti. Okrnjeno je delovanje potujoče knjižnice, saj zaradi okvare bibliobusa knjige razvažamo s starim osebnim vozilom v kartonskih škatlah. Zaradi pomanjkanja kadra je okrnjeno delovanje čitalnice. Dogaja se degradacija krajevnih knjižnic na dvojezičnem območju v premične zbirke, ker ne ustrezajo več Pravilniku o pogojih za izvajanje knjižnične javne službe. Zaradi neizpeljanih programov v prejšnjem letu je knjižnica v letu 2024 prejela 17.000 evrov manj sredstev za izvajanje kompetenčnih vsebin osrednjih območnih knjižnic (OOK). Vidno je tudi padanje izobrazbene strukture zaposlenih delavcev, saj strokovni kadri odhajajo, novo zaposlovanje pa poteka po vzorcih negativne selekcije.
Tako slabo je torej v resnici in v praksi se to še kako vidi. Verjetno bi kdo lahko dodal še kakšen problem. No, na že omenjeni seji občinskega sveta ste dejali tudi, da ne boste ničesar komentirali, dokler o stanju v knjižnici na občino ne pride uradna informacija. Kaj je po vašem mnenju uradna informacija, ki je za reševanje zatečenega stanja bistvena, ne vemo. Zato vam lahko rečemo le, da si želimo, da bi se začele razmere v Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota čim prej in čim bolj ustrezno urejati. Želimo si, da bi bil svet zavoda tudi ob aktualnih dogodkih kos svoji nalogi, da bi strokovni svet znal odločati strokovno in da bi bilo tudi vodstvo strokovno. Obenem pritrjujemo vašim besedam, da noben zavod ne sme biti polje političnega obračunavanja ali kakšnih drugih interesov in upamo, da jih boste zmogli dosledno udejanjiti. Le tako se bo po našem mnenju res lahko kaj premaknilo na bolje. V Sindikatu Glosa PIŠK M. Sobota se zavzemamo in se bomo še naprej zavzemali zgolj za razvoj knjižnice in knjižnične dejavnosti v korist uporabnikov ter zaposlenih.
Zahvaljujemo se vam za razumevanje, ob slovenskem kulturnem prazniku pa vam želimo veliko kulturnih užitkov in vas lepo pozdravljamo.
Sindikat Glosa PIŠK M. Sobota
Suzana Lukovnjak, sindikalni zaupnik"