Družba Geoenergo, ki ima do leta 2021 koncesijo za koriščenje plina v Petišovcih, pri projektu pa sodeluje angleška družba Ascent Resources, bo za nadaljnje črpanje plina z dodatno stimulacijo dveh vrtin, Pg-10 in Pg-11 A, naročila presojo vplivov na okolje. To je objavila potem, ko je Upravno sodišče zavrnilo pritožbo družbe zoper Ministrstvo za okolje in prostor. S tem je postal veljaven sklep okoljske agencije Arso, ki ga je izdala marca lani, da je za predhodni postopek potrebna presoja vplivov na okolje in pridobitev okoljevarstveno soglasje.
Ob tem spomnimo, da je odločanje o tej zadevi na Arsu zaznamoval odstop direktorja Joška Kneza novembra 2018 in ugotovitve notranjega nadzora o nepravilnostih in sumu nedopustnega pritiska na zaposlene.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Odločitev Geoenerga, ki je polovično v lasti državne Nafta Lendava in Petrola, ne preseneča. Po grožnjah s tožbo proti Sloveniji je angleški vlagatelj aprila letos omilil ton. Že lani je napovedoval možnost, da plinskih vrtin ne bi več spodbujali s hidravličnim lomljenjem, ampak bi za hitrejše pridobivanje plina namestili dodatne kompresorje. O "mehkejših" možnostih črpanja plina so poročali tudi iz Geoenerga. Ob tem je potrebno dodati še pomembni moment, in sicer, da je zdajšnja vlada že zaostrila pogoje delovanja okoljskih organizacij, te pa so ves čas nasprotovale hidravlični stimulaciji in nasploh izkoriščanju plina na plinskem polju v Petišovcih.