"Govoriti o tem, da smo na tem izpitu padli po dolgem in počez, je veliko pretiravanje. Toliko laži, kot sem jih danes v uvodu slišal, jih nisem že dolgo," je v odgovoru na interpelacijo na današnji izredni seji DZ povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Počivalšek. Zavrnil je navedbe, da je država za nakup zaščitne opreme porabila 200 milijonov evrov. Do danes je plačala 62 milijonov evrov (brez DDV), če bodo realizirane vse pogodbe, pa končna številka ne bo presegala 80 milijonov, je pojasnil. "Kot tudi ne drži, da je šlo nekaj deset teh milijonov v moj žep, tudi ne v žep predsednika vlade, in tudi ne v žepe vseh znanih imen, ki so se znašla na različnih dokumentih," je zatrdil.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Kot pravi, bi bil naiven, če bi si mislil, da se posli za podjetja, ki so sodelovala z državo, niso izšli z dobičkom. "A če kdo misli, da je pozitivno poslovanje eksces in zavržno ravnanje, naj kar zdaj najde kakšnega junaka, ki si želi poslovati v lastno škodo," je povedal. Zavrnil je navedbe, da je bilo marca v slovenskih zdravstvenih zavodih na voljo več ventilatorjev kot 168. "Delati iz teh številk škandale je smešno in neodgovorno," meni. Počivalšek zavrača očitke glede neukrepanja ter zavestnega prikrivanja dejstev, povezanih s postopki naročil in nakupov.
Opozoril je, da je vsaj v primeru treh podjetij - to so SLA marketing, Oeco in MD Global - opozoril na sume nepravilnosti, a je to zavod za blagovne rezerve spregledal. "Če bi bilo res, kar trdijo podpisniki interpelacije, da je dirigiral celotno dogajanje okoli nabav, teh treh pogodb zagotovo ne bi bilo. Zanje so se trudili tisti, ki danes Slovenijo razglašajo za koruptivni raj," je povedal. Trdi, da je vse, ki so sodelovali v nabavah zaščitne opreme, spodbujal k temu, da so bili v največji meri pozorni na morebitne poskuse zlorabe naše zakonodaje ali našega zaupanja. Zavrnil je tudi očitke o zavajanju javnosti pri utemeljevanju pravnih podlag za naročanje, nakup in dobavo zaščitne opreme.
Za nakupe zaščitne opreme prek dobaviteljev so se odločili, ker so na ta način celotno tveganje nakupov prenesli nanje. Od 59 pogodb za nabavo medicinske opreme so bila predplačila le pri petih, a so bila vsa zavarovana z bančno garancijo. Pri štirih pogodbah je šlo za ventilatorje, ki jih brez predplačil še danes ne bi imeli, je poudaril. Po njegovi besedah so bile pogodbe sklenjene pred 20. marcem, ko je bila situacija na trgu zaščitne opreme najbolj kritična. Zavrnil je očitke o neetičnem, klientelističnem in koruptivnem sodelovanju pri favoriziranju podjetij Zagotovil je, da se niso vnaprej dogovorili za posle, stran od oči javnosti oz. da so si celo izmislili krizne razmere. "Trdim, da smo na način, ki smo ga izbrali in ni protizakonit, prihranili mnogo razočaranj in izgubljenega denarja," je dodal. Opozoril je, da so ponudbe obljubljale marsikaj, odločali pa so se za tiste, ki so bile realno dobavljive v najkrajšem času in so izpolnjevali strokovne standarde. Kdor temu danes reče kriminal, ima to pravico reči, nima pa prav, zagotavlja Počivalšek.
Sicer pa po njegovem mnenju pri razkrivanjih zgodb o domnevno spornih poslih v medijih ne gre za žvižgaštvo. "To je užaljeno tožarjenje človeka, ki je imel vse vzvode, da bi preprečil po njegovem mnenju škodljive posle, pa jih ni uporabil," je še dejal minister.