Slovenska policija vsako leto obravnava približno 5000 primerov nasilja nad ženskami, v lanskem letu 5.238 primerov, pri čemer so zajete vse kršitve - od groženj, lahke telesne poškodbe do posilstev, spolnega nasilja, zalezovanja, nasilja v družini.
Da storilci grožnje uresničijo, govori še ena kruta statistika. In sicer je v Sloveniji v zadnjih petih letih umrlo 31 žensk, ki jim je življenje vzel moški, s katerim so bile v zvezi, od tega dve v Pomurju.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Prlek poje, špila, pleše že enajstič
Kulturno umetniško društvo Bubla Radenci je v kongresni dvorani hotela Radin pripravilo enajsto prireditev Prlek poje, špila, pleše, katere pobudnik je bila pokojna učiteljica, »mati« radenske kulture Marija Marič, ki je društvu predsedovala več kot dvajset let. Helena Poznič Kos, aktualna predsednica Buble, je v uvodu pozdravila vodjo območne izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Gornja Radgona Simono Pirc Katalinič, številne obiskovalce in napovedala nastopajoče: otroško folklorno skupina KUD Bubla (vodja Neža Ros), Vida in Marka Kosa, kvintet Klopotec, tamburaško skupino KD Peter Dajnko Črešnjevci, Ajdo Rihtarič in Jošta Rosa. Prireditev je pred številnim občinstvom sklenilo Folklorno društvo Gornja Radgona, ki letos obeležuje 40-letnico svojega delovanja. Foto Dani Mauko
Te tragične zgodbe ljudi od blizu spremljata sogovornici v današanjem podkastu Kavč Staša Sabotin iz Varne hiše Pomurje in Sandra Babič, direktorica Centra za socialno delo Pomurje.
Najprej jo poslušajo
Kakšen je postopek, ko se nekdo zateče v varno hišo, kaj najprej storijo in kako ženski pomagajo, smo vprašali Stašo Sabotin, ki je med drugim dejala, da osebi naprej prisluhnejo, se pogovorijo, jo pomirijo. Ko se vseli k njim, pa ji velikokrat najprej omogočijo, da se spočije in naspi.
Prvi, ki so na terenu in bi nasilje morali najprej zaznati, so socialni delavci. Pri tem je Babičeva dejala, da je, poleg strokovne pomoči izredno pomembno, da so najprej ljudje in poskrbijo za osnovne potrebe človeka.
Na vprašanje, ali je bila Varna hiša Pomurja v 20 letih delovanja, kdaj prazna, Sabotinova odgovori, da nikoli. Pri čemer pa je pomembno poudariti še, da so ženske, ki pridejo v Varno hišo, le vrh ledene gore. Veliko je namreč žensk, ki doživljajo nasilje, pa se ne zatečejo po pomoč.
Vestnikov podkast KAVČ
Kaj bi svetovali ženskam, ki trenutno doživljajo nasilje, a se bojijo poiskati pomoč? Kako lahko posamezniki v skupnosti pomagajo pri prepoznavanju in preprečevanju nasilja nad ženskami? Zakaj je še vedno toliko nasilja v družbi in kako je lahko družbeno tako sprejemljivo? Na ta vprašanja smo iskali odgovore v podkastu Kavč.
Varna hiša Pomurja
Na telefonski številki 031 442 200 so dosegljiviod ponedeljka do petka med 7. in 20. uro,
prav tako se je nanje možno obrniti
prek elektronske pošte na naslov vh.pomurja@gmail.com
Kako jim lahko pomagate, kaj storite, in česa nikakor ne, prisluhnite v podkastu Kavč.
Nasilje nad ženskami namreč ni problem posameznik, temveč velik problem celotne družbe, torej vseh nas.