vestnik

Položaj kmetov in hrana bosta slabša

D. N., 22. 12. 2024
Jure Kljajić
Fotografija je simbolična.
Aktualno

Pričakovati je, da bo sporazum na evropskem trgu prinesel nižje cene hrane, s tem pa slabši položaj kmetov in bo močno vplival na evropsko prehransko samooskrbo.

Evropska unija (EU) je pred dnevi podpisala sporazum z državami Mercosur o prosti trgovini. Sporazum s kmetijsko močnimi državami Argentino, Brazilijo, Urugvajem in Paragvajem je bil sprejet kljub kmečkim protestom v naprednih evropskih državah, kot so Avstrija, Francija, Irska in Poljska. Pričakovati je, da bo sporazum na evropskem trgu prinesel nižje cene hrane, s tem pa slabši položaj kmetov in bo močno vplival na evropsko prehransko samooskrbo.

Sporazumu z Mercosurjem močno nasprotuje tudi Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije (KGZS). Slovenski kmetje bodo zaradi uvoza cenejših živil bistveno manj konkurenčni, uvožena bo manj kakovostna hrana, saj ta v omenjenih državah ni pridelana z upoštevanjem enakih okoljskih standardov pridelave kot v EU. »Hrana bo prišla na naše police iz pridelav, ki ne upoštevajo okoljskih standardov, dobrobiti živali, kjer se krčijo gozdovi, da se lahko prideluje hrana, kjer je uporaba hormonov in antibiotikov na povsem drugačnem nivoju, kot je to v Evropi, predvsem pa v Sloveniji. Sporazum je z vidika slovenskega in evropskega kmetijstva slab. Verjetno je dober za druge panoge na gospodarskem področju, vendar bo žrtev sporazuma zagotovo kmetijski sektor, saj bodo slovenski kmetje bistveno manj uspešni na trgu,« je prepričan predsednik KGZS Jože Podgoršek.

Nasprotovanje sporazumu je KGZS izrazila že v eni od protestnih zahtev. Takrat so povedali, da naj EU in Slovenija sporazum podpreta le, če bo zajemal močne varovalke za zaščito kmetov.

kmetijstvo hrana