V Registru nesnovne kulturne dediščine je od leta 2016 vpisana enota pletarstvo. Opisano je kot izdelovanje predmetov s prepletanjem različnih, pretežno naravnih materialov, kot so šibje, slama in koruzno ličje. Razširjeno je kot domača, rokodelska, tudi dopolnilna obrtna dejavnost z dolgo in bogato tradicijo.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Narodnega buditelja pokopali doma, v cerkvi, kjer je preživel desetletja
Natanko 150 let po njegovem rojstvu so ga položili v novo večno domovanje.
Doslej je bilo pri enoti vpisanih sedem nosilcev, v teh dneh je bil dodan še Pomelaj, zadruga za razvoj podeželja. Vpis je s prvim avgustom evidentiralo ministrstvo za kulturo. Pobudo za vpis je direktorica Pomelaja Sara Köleš Ribeiro sredi junija vložila na Slovenski etnografski muzej, ki je koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine, ker na tem področju delajo že dolga leta, Pomelajeva dejavnost pa je utemeljeno varuh tovrstne rokodelske dediščine.
Opis rokodelske dejavnosti Zadruge Pomelaj se glasi: "Zadruga za razvoj podeželja Pomelaj je bila ustanovljena v letu 2003 kot odsev iniciative o socialnem podjetništvu in priložnosti za zaposlovanje težje zaposljivih pri opravljanju tradicionalnih rokodelskih znanj in veščin. Zadruga od leta 2009 organizacijsko deluje kot zadruga s statusom zaposlitvenega centra na podlagi odločbe Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, s katero imajo zaposleni invalidi možnost zaposlovanja v zadrugi na zaščitenih delovnih mestih. V ruralnem območju Prekmurja je bilo rokodelstvo vedno prisotno in je predstavljalo pomemben del pridobivanja dohodka v okviru kmetij in gospodinjstev. Pletarstvo je bilo v tem okolju izrazito domača dejavnost, ki je služila za potrebe posamičnih gospodinjstev, pa tudi za prodajo v domačem okolju. Zaposleni material, ki ga potrebujejo, nabirajo na poljih in v močvirnih predelih širšega območja Dólinskega (dolnji del Prekmurja). Veščin pletenja se učijo od različnih mojstrov in se udeležujejo delavnic, kjer si medsebojno izmenjujejo pletarska znanja in izkušnje. Glede na vrsto gradiva v Pomelaju izdelujejo pletarske izdelke iz koruznega ličja (»bilja«) (košarice, cekarji, torbe, okrasni izdelki, lasne sponke, podlage, natikači, podstavki, pogrinjki), vrbovih šib (košarice, košare, večje košare z ročaji (»korble«), pladnji, okrasni izdelki) ter iz slame (okrasni izdelki). Večina njihovih izdelkov nosi certifikat Art&Craft, ki ga podeljuje Obrtna zbornica Slovenije. Zadruga je vpisana v register izvajalcev priprav in potrjevanj nacionalnih poklicnih kvalifikacij za pletarja/ pletarko. Zaposleni rokodelci in rokodelke svoja znanja pletarstva posredujejo na delavnicah in prikazih v prostorih zadruge ali na terenu (na sejmih, lokalnih dogodkih, v šolah, prostorih društev), tako doma kot v tujini. S svojimi znanji sodelujejo tudi z različnimi oblikovalci, s katerimi razvijajo sodobne izdelke, ki nastanejo s prepletom tradicionalnih znanj in pridihom sodobnosti."