Slovenija je ena redkih držav, ki je obletnici pričetka verskega, političnega in kulturnega gibanja iz 16. stoletja pripisala prav poseben nacionalni pomen. In prav je tako. Kljub temu da je večinsko prebivalstvo rimokatoliško, se vseeno vsako leto 31. oktobra že od leta 1992 spominjamo reformacije in njenega odločilnega doprinosa k nastanku in razvoju slovenskega knjižnega jezika.
Brez Martina Lutra in njegovega upora pred več kot pol tisočletja, ko je leta 1517 na vrata wittenberške cerkve zabil 95 tez, s katerimi je pozval k prenovi cerkve, tudi ne bi bilo Primoža Trubarja, ne Jurija Dalmatina, Adama Bohoriča in ne Števana Küzmiča, prekmurskega Trubarja.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Škof Novak ob dnevu reformacije pozval k prenovi človeka
Pred državno proslavo, ki bo potekala v Cankarjevem domu v Ljubljani, so slovesnost ob državnem prazniku priredili tudi v Murski Soboti.
Protestantizmu dolgujemo veliko
Spominu na reformacijo so se s ponedeljkovo slovesnostjo poklonili v soboškem Gledališču Park, kjer so za dogodek poskrbeli mestna občina, Evangeličanska cerkev in soboška podružnica Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar. Uvodni nagovor je pripadel županu Damjanu Anželju, ki je spomnil na pomen verskega dialoga in pozval, da naj smo tudi vsi »reformatorji, ki s svojimi dejanji širimo razumevanje, strpnost in spoštovanje do drugačnosti«. Zbrane je nagovoril tudi evangeličanski škof Leon Novak. Voditelj slovenskih evangeličanov je poudaril, da je reformacija bila in še vedno je gibanje, ki zahteva prenovo človeka in s tem posledično prenovo celotne družbe. Prenova medčloveških odnosov je, kot je izpostavil, eksistencialnega pomena za prihodnost človeštva, a ta je mogoča le, če obnovimo naš odnos do boga. »Tu je tudi klic in zahteva reformacije, ki se zavzema za spremembo človeške biti oziroma našega značaja v pozitivnem smislu – dajmo ji priložnost in aktivno sodelujmo v tej spremembi na bolje,« je še podčrtal škof Novak.
Slavnostni govornik na prireditvi, ki jo je povezovala Klaudija Sedar, je bil Viljem Leban, eden največjih strokovnjakov za knjižničarstvo in donedavnega ravnatelj Narodne in univerzitetne knjižnice. Ta se je v svojem govoru sprehodil skozi zgodovino reformacije kot protestantskega gibanja, vere in predvsem slovenskega verskega, kulturnega in jezikovnega preoblikovanja. Pri tem je spomnil na častitljive obletnice pomembnih del slovenskih reformatorjev, ki so se jim letos poklonili z dogodki, predavanji in razstavo.
Kot je dejal, je v splošno slovensko kulturno zavest protestantizem zapisan kot boter prvih slovenskih pisanih knjig in združevalec Slovencev. »Stali smo in obstali. Veliko dolgujemo prav protestantizmu, zato naj bo dan reformacije praznik ponosnega spomina, poglobljene vere in veselega upanja,« je zaključil v dodobra napolnjeni dvorani.
Državna proslava
V sredo ob 20. uri je v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani potekala tudi državna proslava ob dnevu reformacije. V programu so se poklonili fenomenu reformacijskega gibanja, izumu tiska in duhovni dediščini epohe, z video izjavo pa je nastopila tudi Klaudija Sedar, jezikoslovka in vodja murskosoboške podružnice Zavoda Primoža Trubarja.
Proslava je bila na ogled na prvem programu Televizije Slovenije, na spletnem portalu MMC, prav tako ste ji lahko prisluhnili v prvem programu Radia Slovenija. Televizijski prenos prazničnega bogoslužja bo letos potekal v evangeličanski cerkvi v Križevcih na Goričkem, kjer bo 31. oktobra ob 10. uri slovesnost vodil Mitja Andrejek.
Na Kavču Leon Novak
Na dan reformacije ob 19. uri bodo na naši spletni strani objavili novo epizodo podkasta Kavč. Gostili bomo voditelja slovenskih evangeličanov Leona Novaka, ki bo spregovoril o stanju cerkve, škofovskem mandatu in sodobnem pomenu reformacije. Vabljeni k poslušanju in gledanju.