Po novem se ta izjema zaradi spremembe predpisov odpravlja. Urad za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na svoji spletni strani obvešča, da se morajo vsa gospodarstva, tudi tista, ki redijo enega prašiča za lastne potrebe, vpisati v evidenco imetnikov rejnih živali (EIRŽ) in registrirati gospodarstvo. To pomeni, da se morajo odslej vsi imetniki prašičev, brez izjem, vpisati v EIRŽ in registrirati gospodarstvo. Doslej imetnikom, ki so redili enega prašiča, tudi ni bilo treba sporočati prihodov, po novem pa je treba s spremnimi listi za prašiče poleg odhodov sporočati tudi prihode. V aplikaciji Volos je tako že izbrisana možnost vnosa premika na neregistrirano gospodarstvo (1001). Premike na neregistrirana gospodarstva lahko vnesejo le pooblaščene veterinarske organizacije.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Imetniki prašičev, ki so doslej oddajali enega prašiča na neregistrirana gospodarstva, so v spremni list vpisali podatke o prejemniku (ime, priimek ter naslov kupca). Ob vnosu v Volos so namesto G-MID vpisali 1001. Odslej bo prodajalec ob vnosu v Volos obvezno vpisal G-MID kupca. Strokovne službe prodajalcem prašičev svetujejo, da kupce opozorijo, da morajo registrirati gospodarstvo. Če pa prodajalec ne more vnesti podatkov o odhodu, dokumentacijo prepošlje veterinarski ambulanti. Ta ima širša pooblastila in bo odhod registrirala
In kje lahko kupec oz. prejemnik prašičev, ki še ni registriran, pred prejemom živali registrira gospodarstvo?
To lahko stori na upravni enoti ali pri pooblaščeni veterinarski organizaciji. Na upravni enoti na kmetijskem oddelku zaprosi za vpis v register kmetijskih gospodarstev, hkrati pa se izvede tudi registracija gospodarstva. Imetnik prejme šifro KMG-MID, hkrati pa tudi šifro G-MID, ki je praviloma enaka šifri KMG-MID (če je naslov isti). Ta postopek je primernejši, če imetnik redi več prašičev, ob njih pa tudi druge živali, in se ukvarja še z drugimi kmetijskimi dejavnostmi ali če namerava uveljavljati kmetijske subvencije. Postopek se lahko izvede tudi pri pooblaščeni veterinarski organizaciji: hkrati s priglasitvijo prihoda v CRP. Ta postopek je seveda bolj poenostavljen in je namenjen zlasti tistim, ki redijo zgolj enega prašiča za zakol za lastno domačo porabo
Imetniki prašičev, tudi če redijo le enega prašiča, so torej dolžni v centralni register prašičev sporočati premike živali (odhode in prihode), hraniti izvirnike spremnih listov za vse prihode prašičev, voditi register prašičev na gospodarstvu (lahko tudi na hrbtni strani izvirnika spremnega lista) in enkrat letno v evidenco rejnih živali sporočiti število prašičev na gospodarstvu.