Mladi, vsaj večina njih, nimajo zanimanja za ohranjanje tradicionalnih obrti, na drugi strani pa v turizmu zanimanje po tradicionalnem in lokalnem narašča. Evropski projekt z naslovom YouInHerit, ki teče tudi v Pomurju, pa daje odgovor na vprašanja, kako povezati prav to dvoje – mlade z akterji kulturne dediščine. Cilj ni le ohranjanje kulturne dediščine, ampak preko oživljanja te najti zaposlitven potencial in priložnosti ter prispevati v razvoj lastnega lokalnega okolja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Bistvo projekta YouInHerit (v prostem prevodu »ti deduješ«) je torej vključevanje mladih v inovativno oživljanje tradicionalnih obrti. Vse skupaj z namenom povečevanja privlačnosti urbanih okolij v današnji, dinamični dobi. Projekt sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj v programu Interreg Centra Europe. Začel se je sredi leta 2016 in se bo zaključil konec maja prihodnje leto. V njem sodeluje dvanajst partnerjev iz petih evropskih držav: poleg Slovenije še Madžarska, Hrvaška, Poljska in Italija. Poleg dveh partnerjev iz Pomurja - Agencije Sinergija ter občine Beltinci – še občina Piran ter Pomorski muzej v Piranu.
Kot izumirajoče tradicionalne obrti so v Pomurju prepoznali mlinarstvo in lončarstvo ter aktivnosti projekta povezali prav s tem.
V Pomurju so se v svojih aktivnostih akterji – Ris Dvorec Rakičan je bil zunanji izvajalec – osredotočili na krepitev zmogljivosti lokalnih oblasti kar se tiče kulturne dediščine ter na vključevanje mladih v ohranjanje dediščine. Zato so najprej pripravili gradivo za usposabljanje in razvili dve teoretični in dve praktični usposabljanji. Nato so v Beltincih pripravili več delavnic, med njimi tudi praktično delavnico lončarstva z delom na vretenu.
Razvili so tudi koncept Mlinarsko-lončarske poti po Pomurju in izdali brošuro o mlinih in lončarjih v Pomurju. Na beltinskem folklornem festivalu pa so imeli info točko, na kateri so mlade spodbujali k aktivnemu udejstvovanju pri ohranjanju kulturne dediščine.
Tako je tudi Pomurje v koraku s časom, saj je letošnje leto razglašeno za evropsko leto kulturne dediščine, posvečeno krepitvi zavedanja o kulturni dediščini kot vrednoti z družbenim in predvsem razvojnim potencialom.