Z izdajo uporabnega dovoljenja sta bili junija uradno končani gradnja prizidka in obnova objekta za negovalni oddelek Splošne bolnišnice Murska Sobota (SBMS). Na novo je bilo zgrajenih 1381 kvadratnih metrov površin in obnovljenih 2030 kvadratnih metrov. V njih že delujejo razvojne ambulante za zgodnjo obravnavo otrok, enote za naročanje s klicnim centrom in socialna služba, pred jesenjo pa se bosta v nove prostore preselila tudi negovalni oddelek za pobolnišnično zdravljenje ter mobilni paliativni tim. »Načrtujemo, da bomo paciente sprejemali na oddelek postopoma in predvidoma konec leta dosegli polno zasedenost. V ta namen imamo v kadrovskem načrtu predvidene tudi dodatne zaposlitve, zlasti medicinskih sester in bolničarjev,« pove direktor SBMS Roman Ratkai.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Na oddelku za neakutno bolnišnično obravnavo je trenutno zaposlenih 34 zdravstvenih delavcev, s tem da jih je nekaj dolgotrajno bolniško odsotnih ali na porodniškem dopustu. Ob polni zasedenosti postelj, katerih število povečujejo z zdajšnjih 48 na 72 in ki bodo omogočale obravnavo vsaj 750 bolnikov na leto, bodo potrebovali še najmanj deset medicinskih sester oziroma tehnikov zdravstvene nege ali bolničarjev. Ta kader bolnišnica išče tako doma kot v tujini tudi z aktivno udeležbo na zaposlitvenih sejmih. A možnost zaposlovanja tujcev je odvisna predvsem od zahtev na državni ravni, kamor sodi tudi znanje slovenskega jezika, poudarjajo v bolnišnici.
»Tako za regijsko bolnišnico kot za prebivalce Pomurja, ki so oddaljeni od večjih zdravstvenih centrov, je nov negovalni oddelek velika pridobitev. Prispeval bo k izboljšanju zdravstvene obravnave v domačem okolju, kar bo zmanjšalo stres in breme, povezano s potovanji in hospitalizacijami zunaj regije,« je poudaril Ratkai. Novi prostori negovalnega oddelka bodo tudi dvignili kakovost zdravstvene nege in rehabilitacije, saj so opremljeni po najnovejših standardih, dvoposteljne sobe s kopalnicami pa bodo zagotavljale tudi večjo kakovost bivanja. V prizidku negovalnega oddelka so uredili še konferenčni prostor s predavalnico ter prostor za simulacijsko-izobraževalni center.
Naložba v adaptacijo, rekonstrukcijo ter prizidek negovalnega oddelka SBMS je največja posamična zdravstvena investicija v pomurski regiji v zadnjih 20 letih. Pogodbena vrednost je bila 9,6 milijona evrov z davkom, od tega je 5,9 milijona evrov evropskih kohezijskih sredstev in 3,71 milijona državnih sredstev. »Ravno zaradi tega, ker je naložba ostala v načrtovanih okvirih, je bila izbrana in predstavljena kot primer dobre prakse načrtovanja ter izvedbe investicije ministrstva za kohezijo v njihovem predstavitvenem gradivu,« je dejal Ratkai.
Trikrat ponovili razpis
Čeprav je izvedbo projekta ministrstvo za kohezijo navedlo kot primer dobre prakse, je bil sam postopek za oddajo naročila obremenjen s številnimi zapleti. Prvi postopki so se začeli že decembra 2021, do decembra 2022 pa so razpis ponovili trikrat. Ministrstvo za zdravje je nato zvišalo ocenjeno vrednost projekta za 2,3 milijona evrov, z izbranim izvajalcem, družbo Medicoengineering, pa so se po konkurenčnem postopku s pogajanji zbližali, ko je ta znižal ponudbo za 1,1 milijona evrov. Kot smo že poročali, je ministrstvo posel nazadnje ponudilo za 9,6 milijona evrov z DDV. Ob tem spomnimo, da se je za posel potegoval tudi Pomgrad, katerega zadnja ponudba je znašala 10,3 milijona evrov.
Gradnja se je uradno začela februarja lani s podpisom tripartitne pogodbe med uradom za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (UNKIZ) na ministrstvu za zdravje kot naročnikom del, regijsko bolnišnico kot uporabnico prostorov ter glavnim izvajalcem del, družbo Medicoengineering. Gradbena in obrtniška dela so se začela marca lani in bila z enomesečnim podaljšanjem roka za izvedbo končana v enem letu. Tehnični pregled pa je bil izveden maja letos.
Ob zapletih pri oddaji posla, kar sicer poznamo pri sklepanju vseh velikih poslov v zdravstvu, je vredno pozornosti tudi dejstvo, da so julija lani, torej že po podpisu pogodbe z izvajalcem, ugotovili, da je iz popisa izostalo precej medicinske in druge opreme, ki je bila sicer zajeta v projektu za izvedbo del. Izstopa manjkajočih 41 bolniških postelj in toliko bolniških omaric. SBMS je novembra lani dobila sklep UNKIZ o odobritvi dodatnih sredstev za manjkajočo opremo v višini 325 tisoč evrov, od tega je bilo 203 tisoč evrov namenjenih za nakup bolniških postelj z omaricami. Ob teh dodatnih sredstvih za nakup manjkajoče medicinske in druge opreme, ki jih je zagotovila država, je sto tisoč evrov v ta namen prispevala še bolnišnica sama.