Policisti vse, ki bodo potovali na ogled nogometnih tekem v živo, Slovenija se bo pomerila z Dansko, Anglijo in Srbijo, opozarjajo, da morajo imeti pri sebi veljaven potovalni dokument. Nemška policija pa še posebej opozarja, da so prepovedana vsa deviantna ravnanja, ki bi lahko predstavljala nevarnost za zdravje in življenje ljudi. Prepovedana je posest plinskih razpršilcev, nožev in ostalih nevarnih predmetov. Prav tako so prepovedane vse oblike izražanja nestrpnosti. V Nemčiji bodo veljali tudi posebni režimi potovanja do stadionov.
To so nekateri najpomembnejši varnostni napotki obiskovalcem tekem v Nemčiji
- Svoje potovanje skrbno načrtujte vnaprej. Priporočamo, da zaradi možne gneče na pot krenete nekoliko prej.
- Bodite odgovorni pri uživanju alkohola.
- Kakršno koli orožje je prepovedano. S sabo ne nosite nožev, saj so v Nemčiji prepovedani.
- S sabo ne prinašajte nobenih ognjemetov niti drugih pirotehničnih sredstev.
- Uporaba javnega prevoza je varna, vendar lahko predstavlja določeno tveganje, še posebej pri uporabi vlakov (upoštevajte vrzel med vlakom in peronom).
- Pazite na svoje stvari in bodite pozorni na morebitne žeparje.
- Na stadionu pustite odprte zasilne izhode. Posebno pozornost namenite ranljivim skupinam obiskovalcev, kot so družine z otroki in starejši ljudje.
- Telefonske številke za klic v sili v Nemčiji so: 110 - policija in 112 - reševalci in gasilci.
Poročali smo že, da je slovenska policija v Nemčijo napotila deset policistov, med njimi je tudi policist iz Gornjih Petrovec. Štirje policisti bodo v Nemčiji delovali pod okriljem nemške zvezne policije, pod okriljem nemške deželne policije Severno Porenje - Vestfalija pa šest. Na pot so šli 8. junija, v policijskih centrih v kraju Neuss in Bamberg pa se bodo udeležili nekajdnevnega usposabljanja v izvedbi nemške policije.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Slovenski policisti bodo pomembna vez med slovenskimi obiskovalci in nemško policijo, velik poudarek pa bo namenjen tudi pomoči našim državljanom ob morebitnih neželenih dogodkih. Nemškim kolegom bodo pomagati tudi pri zagotavljanju splošne varnosti in javnega reda. To bodo počeli z izvajanjem splošnih policijskih nalog, kot so opazovanje, patruljiranje, sodelovanje s slovenskimi navijači, sodelovali bodo tudi pri obravnavanju lažjih kaznivih dejanj. Nekateri policisti bodo v civilnih oblačilih, drugi v uniformah in oboroženi.
Prisotni bodo v ožjem in širšem območju mest, kjer bo slovenska reprezentanca odigrala tekme, in sicer predvsem na železniških in avtobusnih postajah ter vlakih, v mestnih središčih, na letališčih in glavnih prometnicah, ki vodijo do stadionov ali so v njihovi okolici.
Na policiji so dodali, da aktivno sodelujejo s ponudniki avtobusnih prevozov in Slovenskimi železnicami. Do nemških mest, kjer bo igrala slovenska reprezentanca, bodo vzpostavljene posebne avtobusne linije, avtobusi bodo najpogosteje krenili iz Ljubljane, Maribora, Celja, Nove Gorice in Kranja. V München se bo odpravil tudi posebni navijaški vlak.
"S predvidenimi potovanjih naših navijačev smo že seznanili nemške kolege, ki smo jih prav tako že poslali seznam oseb, ki imajo izrečen ukrep prepovedi udeležbe na športni prireditvi po določbah 62. člena Zakona o nalogah in pooblastilih policije. Slovenska policija kolegom v Nemčiji tudi sicer vsakodnevno posreduje sveže informacije o potovanju navijačev, njihovi strukturi in načinu potovanja. Izmenjujemo si tudi ostale varnostne podatke, ki so pomembni za zagotavljanje varnosti v Nemčiji. Dobro pa sodelujemo tudi s srbskimi in hrvaškimi kolegi pri izmenjavi podatkov o potovanju navijačev," je dejal Boris Rojs, predstavnik generalne policijske uprave.