"Sejem Sobra je postal nepogrešljivi dogodek, pravzaprav zelo pomemben za obrambni sistem, policijo, sistem notranje varnosti ter za sile za zaščito in reševanje. Zavezništvo, zaupanje in sodelovanje so besede, ki predstavljajo letošnji sejem, mir in varnost pa nista samoumevni dobrini. Sejem je še priložnost za slovensko gospodarstvo," je na otvoritvi sejma obrambe, varnosti, zaščite in reševanja včeraj v Gornji Radgoni v svojem nagovoru poudaril obrambni minister Karl Erjavec. Stanislav Rojko, župan mesta, v katerem bo zgodil že sedmi tovrstni mednarodni sejem, je vesel, da sejemski dogodek poteka v mejnem mestu ob reki Muri, v Gornji Radgoni, za katero pravi, da je mesto herojev. V govoru ob sejemski otvoritvi se je simbolično spomnil Maistrovega boja, osamosvojitvene vojne, ko se mesto ni uklonilo napadu tankov JLA, in drže ob begunski krizi, ko so prvi migranti stopili na pomurska tla v noči na 19. september 2015. 198 so jih takrat nastanili prav v hali radgonskega sejmišča, v kateri je bil vse do srede januarja 2016 prav tako nastanitveni center za migrante. Mejno črto je v Gornji Radgoni v begunskem valu prečkalo 50 tisoč tujcev, državo Slovenijo pa pol milijona.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Janez Erjavec, direktor Pomurskega sejma, je vesel, da bo letos ob robu sejma potekalo še državno gasilsko tekmovanja. "Gasilci so pomemben steber v zagotavljanju trajnostne varnosti," je zato menil govornik.
Prišlo bo pet tisoč gasilcev
Franci Petek, poveljnik Gasilske zveze Slovenije (GZS), je podčrtal, da se bo v soboto in nedeljo v Gornji Radgoni mudilo pet tisoč gasilcev, od gasilskega naraščaja do veteranov, ki bodo tekmovali na državnem prvenstvu v taktični mokri vaji za memorial Matevža Haceta. GZS sicer šteje 162 tisoč članov, od tega je 50 tisoč takih, je še povedal Petek, operativnih, pripravljenih posredovati vsak trenutek.
Do nedelje se bo na ogled postavilo 110 razstavljavcev iz 11 držav. Na zadnjem tovrstnem dogodku leta 2016 so našteli 11 tisoč obiskovalcev, že včeraj jih je bilo več kot dva tisoč, saj je mariborska uprava za obrambo na seznanitev z vojaško obveznostjo povabila 920 srednješolcev. Čeprav Slovenija nima več naborniškega sistema oboroženih sil, se vojaškega obveznika vseeno seznani z dolžnostmi in pravicami obveznika praviloma v koledarskem letu, ko dopolni 18 let. Obveznike je namreč treba seznaniti z vojaško dolžnostjo tako v miru kot ob neposredni vojni nevarnosti.
Prav tako včeraj so največ zanimanja požele, pričakovano, dinamične predstavitve enot Slovenske vojske in policije, vrhunec pa bo gotovo v soboto popoldan, ko bosta posebna in specialna enota policije prikazala akcijo z vodnim topom. Specialno vozilo z vodnim topom je namreč namenjeno uporabi na množičnih nasilnih demonstracijah, športnih ali drugih tveganih prireditvah, kjer prihaja do množičnega in hujšega kršenja javnega reda, vandalizma, ogrožanja življenja ljudi in uničevanja premoženja. Lani novembra ga je slovenska policija dobila v uporabo, na sejmu bo policijski oklepnik prvič predstavljen širši javnosti. Specialno vozilo ima na strehi nameščene kar tri elektronsko vodene topove z dometom najmanj 60 metrov. Ta domet je dvakrat daljši kot na starem vodnem topu, ki ga je sicer policija doslej uporabila le enkrat, ob vseslovenski vstaji 30. novembra 2012 v Ljubljani.
Sejem prav tako opozarja na spremenjene varnostne razmere v Evropi in je tudi zelo pomemben za zavedanje o pozornosti, ki jo je treba namenjati obrambi, varnosti ter zaščiti in reševanju, tako v slovenskem kot v mednarodnem okolju, je bilo še sporočilo včerajšnje otvoritev.