Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Najprej so položili venec k spomeniku žrtvam nacifašističnega nasilja na judovskem pokopališču v Dolgi vasi, ki velja za največje judovsko pokopališče v Sloveniji. Tu so pokopani ali bi morali biti pokopani pokojni Judje iz Lendave in okoliških vasi, pa niso, saj se večina, podobno kot ostali prekmurski Judje ni vrnila iz taborišč smrt. 26. aprila pa bo minilo 75 let, kar so deportirali večino Judov iz Prekmurja, največ iz Lendave, Murske Sobote in Beltinec. Temu so sledile še manjše deportacije.
Pred slovesnostjo je Erika Fürst povedala, da je hvaležna lendavski občine in vsem, ki skrbijo za to judovsko pokopališče, da so ga ohranili neokrnjenega, medtem ko je bila v preteklosti v Murski Soboti več kot polovico judovskih spomenikov pokradenih in uničenih. Kar pa je ostalo, je lepo ohranjeno, zadovoljna pa je tudi, da so ga pred leti iz Spominskega parka preimenovali v Židovsko pokopališče. Potomci Judov še vedno prihajajo sem prižigat sveče.
Predsednik Borut Pahor pa je imel v sinagogi tudi krajši nagovor, v katerem je spomnil na tragične dogodke pred 75. leti, ki se jih moramo spominjati, da se ne bi ponovili. Povedal pa je tudi, da ko je na pokopališču Eriko Fürst stisnil roko, kot bi se na prostoru minljivosti dotaknil večnosti.
V Lendav skrbimo in ohranjamo dediščino lendavskih in tudi prekmurskih Judov, saj so bili ravno Judje tisti, ki so znatno prispevali k razvoju in identiteti tega mesta, pa je povedal župan Janez Magyar. Pristopili pa bodo tudi k projektu Tlakovci spomina in 17. septembra pred hiše na Glavni ulici umestili imena njihovih nekdnajih jduvoskih lastnikov.