Pred dobrim mesecem dni je ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport začelo deliti pozitivne odločbe občinam, ki so bile uspešne na razpisu za sofinanciranje investicij v športno infrastrukturo. V prvem sklopu, ki se je nanašal na investicije v športne objekte, se je državnega sofinanciranja veselilo 30 občin, v drugem sklopu, ki je zajemal investicije v zunanje športne površine, pa je zeleno luč ministrstva dobilo 37 projektov. Skupno je na naslov ministrstva prispelo 180 prijav občin. Ker je veliko projektov, ki so izpolnjevali pogoje razpisa, odpadlo, so na ministrstvu zagotovili dodatnih 4,3 milijona evrov, s čimer so podprli še dodatnih 80 projektov v okviru drugega sklopa.
Z odobritvijo dodatnih sredstev je bilo tako na razpolago in pripravljeno za razdelitev skupaj 36,7 milijona evrov, pri čemer je bilo s projekti uspešnih skupno 16 pomurskih občin. Kljub temu pa še zmeraj ni bilo prostora za večkrat javno predstavljeni in napovedani projekt dograditve tribun na stadionu Fazanerija. Soboška občina je na razpisu kandidirala z omenjeno 1,2-milijonsko investicijo, pri čemer je upala na pridobitev 500 tisoč evrov sofinanciranja. Vse je kazalo, da bodo morali tako pri nogometnem klubu Mura, kjer so prispevali za pripravo projektne dokumentacije, kakor na mestni občini počakati na druge priložnosti, a je prišlo do nenadnega preobrata.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(ŠPORTNA INFRASTRUKTURA) Fazanerija obstala v zraku
Na razpisu je bilo sicer uspešnih 16 projektov lokalnih skupnosti iz Pomurja.
Treba bo paziti na rok izvedbe
Vlada je namreč spremenila letni načrt za financiranje in sofinanciranje investicij v športno infrastrukturo, ki je podlaga za razpis, kot izhaja iz zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v športno infrastrukturo v obdobju 2023–2030. Za 5,5 milijona evrov so se povečala sredstva na razpisu za leto 2024 in dobrih osem milijonov evrov za izvedbo v letu 2025. Skupna vrednost vseh projektov, ki jih bodo sofinancirali, tako s sredstvi občin znaša 176,1 milijona evrov, prispevek ministrstva pa bo znašal 50,3 milijona evrov. Kot so navedli na ministrstvu, ki je bilo predlagatelj spremembe, so na letošnji razpis prijavljeni projekti, ki izpolnjujejo razpisne pogoje in ki ob upoštevanju trenutne višine sredstev niso upravičeni do sofinanciranja, vendar odgovarjajo na potrebe lokalnih skupnosti po športni infrastrukturi in bodo pozitivno vplivali na dostopnost športne infrastrukture za vse prebivalce države. Z novim prilivom sredstev na razpisu bo zeleno luč za sofinanciranje dobilo še 33 projektov slovenskih občin, ki se bodo izvedli v prihodnjem letu. Eden od takšnih je projekt na stadionu Fazanerija. Soboška občina se tako lahko nadeja pol milijona evrov za naložbo, ki bo zelo razveselila vodilne pri soboškem prvoligašu in vse pristaše črno-belih.
Po zagotovitvi dodatnega denarja se lahko sofinanciranja veselijo še v dveh drugih pomurskih občinah. Občini Križevci se obeta okoli milijon evrov za 2,5 milijona evrov težak projekt rekonstrukcije in dograditve telovadnice pri tamkajšnji osnovni šoli, odranska občina pa lahko pričakuje 50 tisoč evrov za zamenjavo strehe na odranski osnovni šoli, pri čemer je celotna vrednost projekta okoli 100 tisoč evrov. Kot nam je povedal križevski župan Branko Slavinec, se zavedajo, da bodo morali ob pozitivni odločbi najti še 1,5 milijona evrov, kar za občino s štirimilijonskim proračunom ne bo lahek zalogaj, a da je naložba več kot potrebna glede na potrebe šole in lokalne skupnosti. Druga stvar, na katero bodo morali paziti predvsem tisti z večjimi projekti, kot so denimo še gradnja telovadnice na Cankovi, gradnja doma gasilcev in športa v Turnišču in ne nazadnje dograditev tribun na stadionu Fazanerija, je rok izvedbe. Glede na to, da morajo biti projekti dokončani v prihodnjem letu, morajo vsi postopki, vključno z izbiro izvajalca, potekati bliskovito hitro.
Kako bo drugo leto?
Razpis temelji na zakonu o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v športno infrastrukturo, prek katerega naj bi šlo iz državnega proračuna do leta 2030 za ta namen 150 milijonov evrov. Na lanskem razpisu, ki je bil prvi tovrstne narave, je bilo razdeljenih 7,3 milijona evrov. Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je pri tem podprlo 82 projektov slovenskih občin, od tega je šlo v Pomurje slabih 673 tisoč evrov za projekte desetih občin. Na letošnjem razpisu, ki sicer namenja sredstva tudi za investicije v letu 2025, pa bo sedaj razdeljenih več kot 50 milijonov evrov, od tega več kot 5,7 milijona evrov za 19 projektov v Pomurju. Po zakonu naj bi se vsako leto razdelilo 20 milijonov evrov, kar glede na spremembe letošnjega razpisa postavlja pod vprašaj ponovitev razpisa v prihodnjem letu oziroma vsaj večji obseg sofinanciranja s strani države.