Razstavo o kulturni dediščini in njenem ohranjanju je ob odprtju predstavil njen avtor Zoltan Lendvai Kepe, višji kustos v Galeriji-Muzeju Lendava. Najprej je naštel vse stalne zbirke, ki so na lendavskem gradu, novo stalno razstavo pa so postavili ob stalno razstavo Trden grad je naš Bog…, kjer je predstavljena sakralna dediščina Lendave z okolico in narodnostnega območja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Lendavski grad so doslej napolnili z vsebino od kleti do podstrešja, je povedal Zoltan Lendvai Kepe, ob tem pa so uredili še dve muzejski depandansi v središču Lendave, in sicer Muzej meščanstva na Glavni ulici ter Sinagogo, ki je danes Muzej slovenskega holokavsta. »Skupaj smo torej predstavili zgodovino in vrednote Lendave in okolice na treh lokacijah in v štirinajstih tematskih zbirkah. Naše razstave pa si je ogledalo že več kot pol milijona obiskovalcev. S tako muzejsko ponudbo in statistiko se lahko pohvalijo le največji muzeji v Slovenji. Nova razstava Lendava z okolico in narodnostno območje je uvod in povzetek naših stalnih muzejskih razstav," je povedal Lendvai Kepe.
Obiskovalcem muzeja, še posebej tistim iz drugih krajev, nova razstava nudi celovit in jedrnat pregled zgodovine tukajšnjega prebivalstva s posebnim poudarkom na avtohtono madžarsko skupnost. »Menili smo, da je za razumevanje današnje Lendave in madžarske manjšine v Sloveniji najboljši način, da besede in dejstva ilustriramo z zgodovinskimi zemljevidi. Želimo si, da naši gostje dobijo jasen vpogled v našo kulturno dediščino in ga z lahkoto umestijo v vseevropski prostor in čas. Zemljevidi so postavljeni v časovnem redu, razen prvi, ki obiskovalce informira, kje se nahaja, kaj ga geografsko obkroža in kaj pomeni slovenski pojem narodnostno mešano območje, ki je edinstven pravni pojem na svetu,« dodaja Lendvai Kepe. Na razstavi so predstavili tudi zgodovino množičnih medijev in šolstva ter etnološke zbirke in javne zavode s poudarkom na kulturnih in manjšinskih. Z odprtjem te stalne razstave o kulturni dediščini zaključujejo adaptacijo prvega nadstropja severnega trakta lendavskega gradu.