vestnik

(SADJARSKO DRUŠTVO POMURJA) Trideset let združujejo ljubitelje sadnega drevja

Damjana Nemeš, 26. 7. 2022
Osebni arhiv
Ena od glavnih aktivnosti društva je organizacija in izvedba strokovnih izobraževanj ter praktičnih prikazov dela s sadnim drevjem. Foto osebni arhiv
Aktualno

Jubilej zaznamovali s podelitvijo zahvalnih listin in priznanj za sodelovanje. Ples z jabolkom in revija Moj nasad

Pred tridesetimi leti je Vladimir Smodiš iz Otovec sklical prvi sestanek, na katerega je povabil ljubitelje sadjarstva ter svojim prijateljem predstavil zamisel o ustanovitvi Sadjarskega društva Pomurja. Pomembno se mu je namreč zdelo, da se sadjarji iz štajerskega, prleškega, prekmurskega in lendavskega dela zbirajo in izobražujejo. Smodiševo idejo so podprli Ludvik Merklin, Miran Grmšek, Milko Krajnc, Marika Feher in Mirko Žižek ter 7. februarja 1991 sprejeli sklep o ustanovitvi društva, ki je lani praznovalo trideset let obstoja. Ob tej priložnosti so na letošnjem občnem zboru društva članom, ki so aktivni že več kot petnajst let, podelili priznanja za sodelovanje, štirim zaslužnim posameznikom, ki so v zadnjem obdobju največ prispevali k razvoju društva, pa so podelili zahvalne listine. Prejeli so jih Vili Kerčmar in Štefan Gjergjek kot člana društva ter Marjan Ravnik in Andrej Anderlič kot podpornika društva.

Tečaji, izobraževanja, ekskurzije ...

Na prvem občnem zboru je bilo prisotnih 54 ljudi, ki so za prvega predsednika izvolili prav Smodiša. »Naš prvi program dela je vseboval tečaj obrezovanja in cepljenja drevja, zaščite sadnega drevja, poletna opravila v sadovnjaku, strokovne ekskurzije, tečaj predelave sadja ter razstavo starih sort jabolk in hrušk. Naslednje leto po ustanovitvi smo prvič organizirali prireditev Ples z jabolkom, šest let smo izdajali tudi strokovno revijo Moj nasad, vendar smo morali zaradi finančnih težav ti dejavnosti kasneje opustiti,« spomine obuja Vladimir Smodiš, inženir agronomije.

DSC_0009
Damjana Nemeš
Vladimir Smodiš je bil pred 30 leti pobudnik ustanovitve Sadjarskega društva Pomurja. Foto Damjana Nemeš

Kmalu po ustanovitvi društva so izvedli prvo ocenjevanje domačih žganj, likerjev in sadnih vin, po vseh teh letih pa z veseljem ugotavljajo, da se je struktura oddanih vzorcev po kakovosti zelo izboljšala, posledično se je povečal tudi odstotek zlatih priznanj, podeljenih sodelujočim. »To nam je res v veselje in ponos, saj kaže, da so bila strokovna izobraževanja in številni tečaji res dobrodošli. Naj samo povem, da se je vseh izobraževanj, ki smo jih v preteklem tridesetletnem obdobju v okviru društva organizirali, udeležilo več kot osem tisoč posameznikov, predavali pa so nam številni domači in tuji strokovnjaki s področja sadjarstva,« opisuje Smodiš.

Še en mandat

Društvo trenutno šteje 194 aktivnih članov, največ jih je bilo leta 1995, kar 254. Veseli jih dejstvo, da se jim pridružujejo tudi mlajši člani. Večina aktivnosti poteka na Turistični kmetiji Smodiš v Otovcih, društvo pa ima sedež v občinski zgradbi puconske občine. »Prvih pet let delovanja društva smo imeli sedež na Biotehniški šoli Rakičan, šele kasneje smo ga preselili v Puconce.«

Poleg različnih izobraževanj, praktičnih prikazov in razstave starih sort jablan in hrušk se znajo člani društva tudi poveseliti. Tako se vsako leto dvakrat odpravijo na strokovno ekskurzijo, kjer spoznavajo nove kraje in nove prijatelje. »Slovenijo smo v vseh teh letih prečesali po dolgem in počez. Obiskali smo tudi Srbijo, Makedonijo, Hrvaško, Avstrijo, Slovaško, Italijo in Madžarsko, kamor se tudi letos odpravljamo na dvodnevno ekskurzijo,« nam je še zaupal Smodiš, ki bo vsaj do prihodnjega leta ostal predsednik društva. »Takrat bodo ponovno volitve. Čeprav štejem že 74 let, bom društvo vodil še en mandat, če mi bo zdravje služilo. Takšna je tudi volja ostalih članov.«

vladimir-smodiš sadjarsko-društvo-pomurja