V sindikatu poklicnega gasilstva pričakujejo, da se gasilce uvrsti v primerne plačne razrede, da se odpravijo plačna nesorazmerja in se jih enako obravnava kot nekatere druge skupine.
Preberite še
Odpri v novem zavihku
(FOTO) V Gornji Radgoni na ogled razstava ob 30-letnici evropskega enotnega trga
Informacijska točka Europe Direct Pomurje je v sodelovanju z Občino Gornja Radgona, tamkajšnjim zavodom za kulturo, turizem in promocijo ter razvojno agencijo Pora odprl razstavo ob 30. obletnici evropskega enotnega trga. Razstavo, ki je na ogled postavljena na obrežju reke Mure ob lesenem paviljonu v središču mesta, sta odprli županja občine Urška Mauko Tuš in vodja predstavništva evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše. Evropski enotni trg, ki je bil vzpostavljen 1. januarja pred tridesetimi leti, omogoča prost pretok blaga, storitev, ljudi in kapitala po Evropski uniji. Fotografije Damjana Nemeš
Po dvigu plač nekaterim drugim skupinam v javnem sektorju so na vlado naslovil zahtevo, da se poklicnim gasilcem plače dvignejo za osem plačnih razredov. A na vladni strani doslej za to ni bilo pripravljenosti, še dodatno pa so njihovo nezadovoljstvo okrepila vladna izhodišča za reformo v javnem sektorju.
Kot je prejšnji teden pojasnil generalni sekretar sindikata David Švarc, je zanje še posebej sporen vladni predlog v delu, ko gre za odpravo plačnih nesorazmerij. Ta je namreč predvidena v obdobju od 1. januarja 2024 do 30. junija 2026, kar pomeni, da bi morali gasilci v tem obdobju čakati na odpravo plačnih nesorazmerij, ob tem da bi bila po vladnem predlogu vsa napredovanja zamrznjena.
V Sloveniji je poklicnih gasilcev dobrih 1000, v 14 javnih poklicnih gasilskih enotah dobrih 800. Švarc je napovedal, da se bodo na protestnem shodu zbrali poklicni gasilci iz vseh poklicnih gasilskih enot, vsak od njih pa bo dobil priložnost, da izrazi svoje nezadovoljstvo in tako tudi na "osebni ravni" izrazi svoja pričakovanja in zahteve.
Na protestu so bili tudi pomurski gasilci. Aleš Ferletič iz poklicne gasilske enote Nafta Lendava je v svojem nagovoru izpostavil plačne krivice.
"Ni nas malo," je v začetku svojega nagovora vzkliknil Ferletič. Slednji si želi, da bi se v takšnem številu raje zbirali na sindikalnih združenjih in ne na protestih. "Upam, da ti ne bodo več potrebni, a nikoli se ne ve. Na žalost smo danes razočarani," je dejal.
"Govoriti pred tako množico ni lahko, a saj vendar tudi delati na intervencijah ni. Vlado že dlje časa opozarjamo na slabe razmere, v kakršnih delamo. In tako zdaj lahko pridem do naših zahtev. Zbrali smo se zato, da vladi dopovemo, da zahtevamo odpravo krivičnih plačnih nesorazmerij in pošteno vrednotenje svojega dela." je pojasnil Ferletič.
"Dragi politiki in političarke, gasilci smo mali, a hkrati veliki. Smo si različni, a nekaj imamo skupnega: združujeta nas veliko srce in posluh. Dragi politiki in političarke, uslišite nas. Uslišite nas, ker se to spodobi in ker je tako pravično. Pravično pa je zato, ker slabe odločitve vlade pristajajo na nas. Ne glede na to ali prihajajo iz leve ali iz desne," je še dodal Ferletič.