Sedaj lahko tudi uradno povemo, da je vodstvene krize v javnem zavodu RIS Dvorec Rakičan konec. Na današnji seji sveta zavoda je bila namreč Darja Korelc soglasno imenovana za vršilko dolžnosti direktorice, saj je bila, kot nam je potrdila predsednica sveta zavoda Petra Cajnko, tudi edina kandidatka. Kandidat, ki je bil še v igri, je namreč pred odločitvijo sveta zavoda odstopil od prijave. V želji, da javni zavod le dobi zakonitega zastopnika, saj je brez njega že od 18. septembra, ko je mandat prenehal Tatjani Buzeti, svetu zavoda tako kaj drugega niti ni preostalo.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuKdo bo vršil dolžnosti v rakičanskem dvorcu?
Obubožan javni zavod danes le dobiva zakonitega zastopnika, a njegova prihodnost ne bo nič manj na nitki.
Korelčeva, sicer finančnica po izobrazbi, se je z možem pred več kot desetimi leti iz Ljubljane preselila na Goričko, kjer v okviru socialnega podjetja upravlja s posestvom Makrobios Panonija. V Lucovi sta tako revitalizirala zapuščeno posestvo, zgradila hišo iz konoplje, in se ukvarjata z ekološko kmetijo, turizmom in izobraževanji za osebe iz ranljivih ciljnih skupin. Ob tem so v socialnem podjetju uspešni tudi pri pridobivanju evropskih sredstev. Korelčevo sedaj čaka povsem nov izziv. RIS Dvorec Rakičan namreč ta hip ne potrebuje revitalizacije, ampak v prvi vrsti sanacijo. Likvidnostne težave, ki sprožajo blokade transakcijskega računa, nove in nove izvršbe, zamude pri izplačevanju plač in kopičenje dolga, ki je konec lanskega leta znašal skoraj 1,4 milijona evrov, bodo terjale ukrepe. In to ostre, če želi javni zavod preživeti.
Verjame v potencial ... tako kot predhodnica
Novoimenovana v.d. je za Vestnik zatrdila, da verjame v potencial dvorca in je prepričana, da so stvari rešljive, "če bodo vsi deležniki na istem bregu". Podobnega mišljenja je bila njena predhodnica Tatjana Buzeti ob imenovanju. Korelčeva pravi, da jo najprej čaka pregled stanja, pogovor z zaposlenimi in upniki ter seveda z ustanoviteljico, soboško občino, oziroma z županom Damjanom Anželjem. Tema pogovora bo kakopak potrebna finančna pomoč, nad čimer pa v mestni občini ob že polmilijonski injekciji letos, zagotovo ne bodo preveč navdušeni. Nazadnje je bilo govora o dodatnih 100 tisočakih. Da je žogica na mestni občini, nam je dejala tudi Cajnkova, ki ravno tako napoveduje pripravo sanacijskega načrta. Ta bo seveda zajemal racionalizacijo stroškov, kar pomeni, da bo verjetno moralo priti do drastičnega zmanjšanja števila zaposlenih. Ta hip je v RIS-u zaposlenih 33 oseb.
Glede na pretekle izkušnje in predvsem za to potreben postopek ni za pričakovati samostojnih odločitev Anželja o kakršnikoli dodatni finančni injekciji v RIS, zato bo se o tem moral izjasniti mestni svet. Ker proračun ni vreča brez dna, bo potrebno nekje vzeti, da se bo lahko dalo v rakičanski dvorec. V zraku je še vedno tudi pridobitev novega polmilijonskega kredita, za kar je javni zavod junija dobil zeleno luč od mestnega sveta.