Osebni arhiv
Pomurski kmetje in kmetice uspešni na državnem tekmovanju.
Aktualno

Na svetovno tekmovanje, ki bo drugo leto, potuje tudi Matej Sinic iz Puževec

V petek in soboto je na posestvu Prestranek v občini Postojna potekalo tekmovanje za naslov 67. državnega prvaka Slovenije v kategoriji dvobrazdnih plugov krajniki in obračalnih plugih, 29. državno tekmovanje dijakov in študentov biotehniških šol ter spretnostna vožnja slovenskih kmetic. Od šestih možnih naslovov državnih prvakov so pomurski orači in kmetice ter dijaki osvojili pet državnih naslovov.

orači, kmetje, kmetice, državno-tekmovanje-v-oranju

Ekipno so prekmurski orači osvojili naslov državnega prvaka, to je bila ekipa Prekmurje 1 (Matej Sinic in Tilen Vogrinčič), in tudi naslov državnega podprvaka, tj. ekipa Prekmurje 2 (Darko Tibaut in Filip Geder), tretja je bila ekipa z Dolenjske.

Posamezno pa je na plugih krajnikih Matej Sinic iz Puževec postal državni prvak pred Darkom Tibautom iz Velike Polane, na obračalnih plugih se je na odlično drugo mesto uvrstil Tilen Vogrinčič, na četrto mesto mladi Filip Geder iz Domajinec in Štefan Bakan iz Gradišča na peto mesto.

Mladi orači iz Srednje biotehnične šole Rakičan so bili zelo uspešni z Jakom Norčičem iz Sebeborec kot državnim prvakom na plugih krajnikih, drugo mesto pa si je priboril Jože Sambt iz Lukačevec, na obračalnih plugih je slavil Filip Geder iz Domajinec.
Letos mineva 15 let od takrat, ko so slovenske kmetice javno podprle slovenske orače pri organizaciji svetovnega prvenstva v oranju leta 2009 v Tešanovcih. Od takrat se tudi slovenske kmetice v spretnostni vožnji s traktorjem in prikolico borijo za naslov državne prvakinje. Ta je letos pripadel Brigiti Petek z Orehovskega Vrha, uspešni pa sta bili tudi Dragica Himelrajh in Marija Rožman iz Terbegovec.

Pomursko ekipo, ki je tokrat štela kar 25 članov, so poleg oračev in kmetic sestavljali še vodji ekip, sodniki, globinomerji in čuvaji parcel. Na svetovno tekmovanje, ki bo drugo leto, pa potujeta Matej Sinic iz Puževec in Anton Filak iz Bele Krajine.