Predlagana vladna novela zakona o rudarstvu pušča odprta vrata hidravličnemu lomljenju v Petišovcih in s tem nevarnostim za zdravje in življenje ljudi ter lokalno okolje, so v sporočilu za javnost opozorili v Focusu. "Poleg nevarnosti onesnaženja podtalnice, rakotvornih kemičnih spojin in vprašanja odpadnih voda je nezanemarljiva tudi seizmična aktivnost, ki jo povzroča fracking, česar tudi zaradi nedavnih dogodkov v Petrinjah ne bi smeli spregledati," so navedli. "V Focusu, društvu za sonaraven razvoj, menimo, da je popolna prepoved frackinga na ozemlju Slovenije edina pot, po kateri bi Slovenija morala slediti ostalim evropskim državam," so dodali.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Predlagana novela prepoveduje zgolj obsežno hidravlično lomljenje, tehniko v manjšem obsegu pa pod določenimi pogoji dovoljuje. Vendar ima vsakršno hidravlično lomljenje potencialne negativne vplive na okolje in zdravje ljudi, zato prepoved zgolj obsežnega hidravličnega lomljenja nikakor ni dovolj, je podčrtala strokovna vodja v Focusu Lidija Živčič. Med državami, ki so v celoti prepovedale fracking, so izpostavili Irsko, Francijo in Bolgarijo, začasno prepoved oz. moratorij pa imata denimo Velika Britanija in Nemčija. V Focusu se sprašujejo, ali je slovenska vlada podlegla pritisku in grožnjam britanskega podjetja Ascent Resources, ki želi izvajati hidravlično lomljenje v Petišovcih. Novela zakona o rudarstvu je sicer v javni razpravi do 22. januarja. V Focusu so nanjo že podali svoje pripombe.