Z razstavo poimenovano Geografijo tišin umetnik zaokrožuje 50-letnico svoje slikarske prakse. Na 107 slikah se največkrat pojavlja antropomorfna podoba, ki govori o sočutju med ljudmi, o osamljenosti, položenosti v svet, ki ga težko razumemo, ker smo minljiva bitja, kjer gre za neko močno bivanjsko izkušnjo, ki se navezuje na ekspresionizem modernizma, bolj naravnan na severnjaški ekspresionizem kot pa na neki mediteranski prostor, pravi umetnik.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
"Zdenko Huzjan je nedvomno eden od slovenskih najbolj izvirnih in mojstrsko dovršenih likovnih umetnikov. To nenazadnje dokazujejo tudi njegova obsežna bibliografija, seznami odmevnih samostojnih razstav, sodelovanja na skupinskih razstavah, prav tako pa tudi zastopanost njegovih del v številnih javnih in zasebnih zbirkah doma in v tujini. Njegov izjemno obsežen opus obsega slike, risbe, grafike in skulpture, ki ves čas dokazujejo, da je umetnik zvest izključno svojemu lastnemu ustvarjalnemu imperativu ter da ga prilagajanje svojega ustvarjanja vsakokratnim najnovejšim umetniškim trendom niti najmanj ne zanima. Ob tem je Huzjan tudi pesnik in pisec, ki v svojih sestavkih ne razpreda o likovni teoriji, ampak z besedami povzame in hkrati tudi razširi zelo različne plasti svojega ustvarjanja," pa je v katalog o umetniku zapisal kustos razstave, dr. Robert Inhof.
Razstavo poleg kataloga, ki ga je pripravila njegova žena Milojka Žalik Huzjan, sestavljajo še druge publikacije. Njegov roman Mušji ples govori o lastnem odraščanju, ko je iz odmaknjenega sveta opazoval dogajanje v družini in okrog nje, pesniška zbirka Zatišne lege pa se tudi z naslovom nanaša na razstavo Geografija tišin.
Več v tiskani izdaji Vestnika, ki izide 11. februarja.
Razstavo si je mogoče ogledati med 4. februarjem in 24. marcem 2021.