Ob pogovoru z avtorjem so predvajali odlomke iz dokumentarnega filma Štefana Celca z naslovom Za Prekmurje gre! Z Urošem Lipuščkom in avtorjem dokumentarnega filma sta se pogovarjala predsednik Ustanove dr. Šiftarjeva fundacija Marjan Šiftar in zgodovinar Dejan Süč. Obiskovalce dogodka sta nagovorila podžupan lendavske občine Mihael Kasaš in poslanec v Državnem zboru Jožef Horvat. Med gosti predstavitve je bil tudi predsednik iniciativnega odbora za obeleževanje stoletnice združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom Milan Kučan.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
Program je dopolnjevala prekmurska ljudska glasba, ki so jo izvajali pevka Tjaša Šimonka, cimbalist Andi Sobočan in violinist Dani Kavaš. Pesmi in prozna besedila o Prekmurju, avtorjev iz Lendave in okolice, so brale Ivanka Tompa, Kristina Szöke in Jasna Bači. Organizatorji dogodka so bili Knjižnica-kulturni center Lendava, lendavska območna izpostava JSKD in sedem občin z območja lendavske upravne enote.
Monografija Prekmurje v vrtincu pariške mirovne konference 1919 ima podnaslov Vloga ZDA in majorja Douglasa W. Johnsona pri določanju slovenskih (prekmurskih) mej. V njej avtor predstavlja zapletene mednarodne in diplomatske odnose med prvo svetovno vojno in po njej ter piše o diplomatskem zakulisnem in tajnem dogovarjanju o povojni usodi narodov in držav v Evropi. Na pariški mirovni konferenci so odločali tudi o usodi Slovencev v Prekmurju in Porabju.