Na likovni koloniji je sodelovalo sedem umetnikov iz Slovenije, Madžarske in Ukrajine. Med njimi je bil tudi domačin Ferenc Kiraly. Ob njem sta bila iz Slovenije še Kristina Rutar in Oskar Kogoj. Sodeloval je tudi Ukrajinec, ki živi in ustvarja na Madžarskem Mikhail Kolodko. Iz Madžarske pa so prišli v Lendavo ustvarjat še Janos Lipovics, Gabor Veres in Andor Becskei. Strokovni vodja likovne kolonije je bil Franc Gerič, vodil pa jo je direktor Galerije Muzeja Lendava Dubravko Baumgartner. Cizelir je bil Laslo Gere.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Odlivanje v bron in umetniško ustvarjanje je tokrat potekalo v in ob nekdanji meščanski šoli v starem mestnem jedru Lendave, v preteklosti pa so se aktivnosti odvijale pri lendavskem gradu in v Čentibi. Umetniška dela v bronu, ki so nastala letos, se bodo tako pridružila več kot sto skulpturam, ki so nastale na preteklih likovnih kolonijah in so razstavljene v podstrešnih prostorih lendavskega gradu.
Postopek vlivanja v bron je zelo zahteven, saj morajo bron topiti pri temperaturi okrog 1200 stopinj Celzija, je povedal umetniški vodja Franc Gerič, prejšnji direktor Galerije-Muzeja Lendava, ki je bil pred skoraj dvema desetletjema tudi pobudnik za nakup livarne in organiziranja likovne kolonije vlivanje v bron. To delo opravijo strokovnjaki. Mednarodno likovno kolonijo odlivanja v bron organizirajo od leta 2005, torej je bilo letos osemnajsto leto. Tega leta so v Galeriji-Muzeju Lendava kupili svojo prenosno livarno. Likovne kolonije se z veseljem udeležujejo vrhunski umetniki iz Slovenije in tujine, saj ni veliko priložnosti, da bi njihove stvaritve vlili v ta material. Lendavska je edina likovna kolonija vlivanja v bron daleč naokoli.
Letos je bila v Lendavi jubilejna petdeseta Mednarodna likovna kolonija, dodaja direktor Galerije-Muzeja Lendava Dubravko Baumgartner. Prvo so organizirali leta 1973, tako, da gre dejansko za eno najstarejših likovnih kolonij v Sloveniji. Na začetku so ustvarjali le slikarji, z leti pa so vključevali še druge oblike slikarskega ustvarjanja, od grafik do intarzij in umetnosti tekstila. Sodelovali pa so tudi kiparji. Največji mejnik pa je bilo leto 2005, ko so v sklopu likovne kolonije prvič uporabili tehnikov vlivanja v bron.