Po podatkih raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju ima čustvene invedenjske težave v Sloveniji okrog 20 odstotkov 11-, 13- in 15-letnikov. 23 odstotkov jih je vraziskavi poročala o občutkih depresivnosti, 28 odstotkov pa o doživljanju vsaj dvehpsihosomatskih simptomih na teden. Najpogostejši med slovenskimi otroci in mladostniki sonespečnost, nervoznost, razdražljivost in potrtost.
Svetovni dan poudarja pomen sodelovanja in povezovanja vseh v prizadevanjih zapreprečevanje, prepoznavanja in zdravljenje duševnih težav in motenj ter krepitev dobregaduševnega zdravja vseh prebivalcev. Dobro duševno zdravje je temelj zdravja, posledično patudi temelj socialne in gospodarske stabilnosti, družbene blaginje in kakovosti življenja ljudi.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuOb krožišču na Lendavski ulici nastaja še en objekt. Za kaj gre?
Pred dvema letoma je na območju krožišča v Lendavski ulici, kjer v prometnih konicah rado prihaja do zastojev, zrasla stavba družbe Novomat, tako imenovani Avto steklo center, sedaj pa na nasprotni strani ceste nastaja še en poslovni objekt.
Na duševno zdravje vpliva tudi način življenja
Vpliv na duševno zdravje imajo poomenjeni raziskavi tudi socialno-ekonomski dejavniki. Mladostniki, ki ocenjujejo, da grenjihovi družini finančno dobro in imajo podporo staršev, vrstnikov in učiteljev, poročajonamreč o višjem zadovoljstvu z življenjem.Helena Jeriček Klanšček z Nacionalnega inštituta za javno zdravje pravi: »Družbene, gospodarske,tehnološke, kulturne in druge spremembe, različne oblike negotovosti, pritiski, nove oblikevirtualnega življenja, storilnostna naravnanost, stalna uporaba elektronskih naprav in vse manjstika z naravo…vse to ima vpliv na naše fizično in tudi duševno zdravje. Še posebej se tokaže pri otrocih in mladostnikih, kjer ugotavljamo vse več motenj spanja, manj gibanja, vseveč sedenja, pojavljajo pa se tudi nove oblike stisk, duševnih težav in motenj. Za današnjogeneracijo je značilno pogosto doživljanje stresa, občutki negotovosti in zaskrbljenosti,socialna in psihološka ranljivost. Tu so še spletno nasilje, ustrahovanje in trpinčenje, vse večje zasvojenosti z video igrami, družabnimi omrežji.