Dogajanje ob martinovem je tudi priložnost za predstavitev vinogradnikov, vinarjev ter njihovega mošta in mladih vin. Za vse, ki živijo izključno od grozdja in vina, je to največji praznik. Ne le na vinorodnih območjih, temveč tudi drugod po Sloveniji so različna društva in predvsem gostinci god Svetega Martina minuli konec tedna zaznamovali z organizacijo družabnih, etnoloških in športnih prireditev. Dogajanje po krščanski tradiciji spremlja krst mladega vina, prav tako ne manjka najznačilnejše kulinarične ponudbe.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Pestro bo tudi danes. Največ ljudi vsako leto privabi največje javno martinovanje v Mariboru, ki letos poteka kar štiri dni, saj so ga s predstavitvami vinarjev začeli že v petek. Osrednji dogodek, ki se bo začel ob 11.11 na Trg Leona Štuklja, privabi tudi do 20.000 obiskovalcev iz Slovenije in tujine. Organizatorji dogodek obogatijo s prihodom vinskih kraljic, trgačev in folkloristov ter predstavnikov vinskih redov in bratovščin, ki obhodijo mestno jedro, s seboj pa prinesejo jesenske pridelke in dobrote, da se simbolično zahvalijo jeseni.
Tradicionalno veliko martinovanje bo potekalo še v najstarejšem slovenskem mestu Ptuju, kjer je dogodek povezan tudi z začetkom priprav na tradicionalno kurentovanje, saj je martinovo pri njih znano tudi kot mali fašenk. V Ormožu bo danes martinov sejem, ki ga bodo spremljale še nekatere prireditve.
Ob tem tudi letos velja opozorilo policistov, da alkoholizirani ne smemo za volan. Za obisk praznovanj zato svetujejo uporabo sredstev javnega prevoza ali taksija.