Kot so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), so se aktivnosti v sklopu omenjenega tedna začele na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, kjer so predstavniki državnega presejalnega programa ZORA, predstavniki Ministrstva za zdravje in predstavniki NIJZ-a pripravili novinarsko konferenco, kjer so poudarili pomen že zgoraj omenjenih ukrepov za preprečevanje nastanka raka materničnega vratu, torej s cepljenjem proti HPV in z udeležbo v programu ZORA.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Znano je namreč, da je v Sloveniji precepljenost proti okužbi HPV prenizka. Cepljenje proti okužbi s HPV se v Sloveniji sicer izvaja od leta 2009/2010 kot priporočljivo ob sistematskem pregledu pri deklicah, ki obiskujejo 6. razred osnovne šole in tudi pri »zamudnicah«, to je pri tistih deklicah, ki so v šolskem letu 2009/2010 obiskovale 6. razred, vendar niso bile cepljene. Cepljenje proti okužbi s HPV se za omenjene deklice plača iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja, vendar pa ni obvezno, so še izpostavili strokovnjaki na konferenci.
Na NIJZ-ju so zapisali še, da se je po uvedbi programa ZORA iz leta 2003, ki je namenjen ženskam v starosti od 20 do 64 let, pojavnost raka materničnega vratu prepolovila. Sicer še vedno v zadnjih letih v Sloveniji za tem rakom letno zboli 120 okrog žensk, umrljivost pa je okrog 40 do 50 žensk, vendar spada Slovenija med evropske države z najmanjšim bremenom tega raka, so še zapisali. To je zagotovo odraz zaupanja v program ZORA, saj se ga letno udeležuje več kot 70 % slovenskih žensk.