Začetek šolskega leta je vedno poseben čas za otroke in starše. Gre za obdobje, ko se po poletnem brezskrbnem obdobju vrnemo k bolj strukturiranemu urniku, kjer šola in obšolske dejavnosti zavzamejo večji del dneva. V tej novi rutini pa je izjemno pomembno, da ne zanemarimo enega ključnih dejavnikov otrokovega zdravja in uspešnosti – kakovostnega spanja. Spanje ni le čas počitka, je bistveni del otrokovega razvoja, ki pomembno vpliva na njegovo telesno in duševno zdravje, razpoloženje ter kognitivne sposobnosti.
Pri zagotavljanju kakovostnega spanca igra ključno vlogo tudi primerno spalno okolje, torej prostor, posteljnina in vzglavnik.
Kakovosten spanec je temelj za otrokov zdrav razvoj
Med spanjem se v telesu odvijajo številni procesi, ki so ključni za rast, obnovo celic, krepitev imunskega sistema ter shranjevanje in obdelavo informacij, pridobljenih čez dan. Zlasti otroci, ki so v fazi intenzivnega telesnega in duševnega razvoja, za optimalno delovanje potrebujejo dovolj spanca.
Pomanjkanje spanja se lahko odraža na različne načine:
- Otroci, ki ne spijo dovolj, imajo težave s koncentracijo in spominom, kar lahko negativno vpliva na njihovo učno uspešnost.
- Razdražljivost, tesnoba in celo depresijo.
- Spanje ima pomembno vlogo pri uravnavanju apetita in telesne teže, zato lahko kronično pomanjkanje spanja vodi do povečane telesne teže in težav z imunskim sistemom.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
- Otroci, ki ne spijo dovolj, so lahko bolj impulzivni, imajo težave s samoobvladovanjem in so bolj nagnjeni k nesprejemljivim oblikam vedenja.
Vpliv kakovostne posteljnine in primernih vzglavnikov na dober spanec je neizmeren. Otroška posteljnina, ki je narejena iz naravnih materialov, omogoča, da otrokova koža diha, kar prispeva k bolj prijetnemu in mirnemu spancu.
Poleg tega so otroškim hrbtenicam prilagojeni vzglavniki in kakovostne otroške odeje ključnega pomena za udobje in pravilno podporo otrokovega telesa med spanjem.
Koliko spanja otroci potrebujejo?
- Novorojenčki (0–3 mesece): med 14 in 17 ur spanja na dan, običajno v več krajših obdobjih. V tem obdobju je pomembno, da je otrokova posteljica opremljena s kakovostno in mehko otroško posteljnino, ki nudi občutek varnosti in topline.
- Dojenčki (4–11 mesecev): od 12 do 15 ur spanja, večina jih začne razvijati rednejše vzorce nočnega spanja. Z ustreznimi vzglavniki in otroško odejo lahko pripomoremo k udobju in boljši podpori za otrokov vrat in hrbet.
- Malčki (1–2 leti): od 11 do 14 ur spanja na dan, vključno s popoldanskim počitkom. V tej starosti je še posebej pomembno, da otrokova postelja vključuje kakovostno otroško posteljnino, ki je prijetna na dotik in otroku pomaga, da se sprosti.
- Predšolski otroci (3–5 let): med 10 in 13 ur spanja dnevno, popoldanski počitek pa se lahko postopoma zmanjšuje. Udobna postelja z mehko otroško odejo in kakovostnim vzglavnikom bo otroku pomagala, da bo vsak dan zaspal mirno in brez težav.
- Osnovnošolci (6–13 let): od 9 do 11 ur spanja na noč. To je obdobje, ko se začnejo razvijati bolj stalne spalne rutine, ki bodo vplivale na njihovo prihodnje zdravje. V tem obdobju otroško posteljnino zamenjajte za takšno z bolj mladostniškimi motivi.
- Najstniki (14–17 let): med 8 in 10 ur spanja na noč. Čeprav se zdi, da najstniki potrebujejo manj spanja kot mlajši otroci, pomanjkanje spanja v tej starosti lahko močno vpliva na njihovo kognitivno delovanje, razpoloženje in celo telesno zdravje.
Kako vzpostaviti zdravo spalno rutino?
Vzpostavitev zdrave spalne rutine je ključna za zagotavljanje kakovostnega spanca in s tem dobrega počutja otrok. Rutina pomaga telesu, da se prilagodi na redne vzorce spanja, kar omogoča globlji in bolj kakovosten spanec.
1. Otrok naj hodi spat in vstaja ob isti uri vsak dan, tudi med vikendi. Doslednost pomaga uravnavati otrokovo notranjo uro, kar vodi v boljše spanje.
2. Pred spanjem je koristno vključiti sproščujoče aktivnosti, kot so branje knjige, risanje ali topla kopel. Te dejavnosti pomagajo umiriti misli in telo ter ustvariti ustrezno vzdušje za spanje.
3. Omejitev uporabe elektronskih naprav - modra svetloba, ki jo oddajajo telefoni, tablice in televizorji, moti proizvodnjo melatonina, hormona, ki uravnava spanec. Zato je priporočljivo, da se otroci izogibajo uporabi teh naprav vsaj eno uro pred spanjem.
4. Prehrana lahko vpliva na kakovost spanja. Prehranjevanje s težko hrano tik pred spanjem lahko moti spanje, zato je bolje, da imajo otroci lažji večerni obrok, bogat z beljakovinami in vlakninami.
5. Redna telesna aktivnost pomaga otrokom, da se utrudijo in bolje spijo. Vendar pazite, da se izogibate intenzivni vadbi tik pred spanjem, saj lahko ta poveča raven adrenalina in uspavanje oteži.
Priprava spalnega okolja za miren spanec
Kakovost spanja je v veliki meri odvisna tudi od okolja, v katerem otrok spi. Udobna in mirna spalnica, kakovostna posteljnina in udoben vzglavnik lahko znatno prispevajo k bolj kakovostnemu spanju.
1. Spalnica naj bo nekoliko hladnejša, saj nižja temperatura spodbuja globok spanec. Idealna temperatura za spanje je med 18 in 21 stopinjami Celzija.
2. Tema spodbuja proizvodnjo melatonina, kar pomaga pri uspavanju. Če popolna tema ni mogoča, lahko uporabite zatemnitvene zavese ali spalno masko za oči.
3. Poskrbite, da bo soba čim bolj tiha. Če živite v hrupnem okolju, razmislite o uporabi belega šuma ali ušesnih čepkov, ki bodo otroku pomagali blokirati moteče zvoke.
4. Kakovostna otroška posteljnina, vzglavniki in otroška odeja so ključnega pomena za udobje med spanjem. Izberite otroško posteljnino, ki je narejena iz naravnih materialov, ki koži omogočajo, da diha, in prispevajo k prijetnejšemu spalnemu okolju.
5. Ko gre za spalno okolje, velja pravilo, da manj je več. Preveč predmetov in igrač v otroški sobi lahko moti spanec, zato poskrbite, da bo prostor urejen in preprost. Otroška posteljnina naj bo prikupna, a ne preveč živahnih barv in motivov, da ne bo bo otroka pred spanjem preveč razigrala.
Začetek šolskega leta je priložnost, da v življenje otrok uvedemo nove, zdrave navade, ki bodo pozitivno vplivale na njihovo zdravje, počutje in uspeh v šoli. Kakovosten spanec je eden najpomembnejših temeljev, na katerih lahko gradimo otrokovo telesno in duševno zdravje.
S skrbno vzpostavitvijo zdrave spalne rutine, zagotavljanjem primernega spalnega okolja in spodbujanjem zdravega načina življenja lahko starši veliko pripomorejo k temu, da bodo njihovi otroci spočiti, srečni in pripravljeni na vse izzive, ki jih prinaša pričetek novega šolskega leta!