vestnik

Zaposleni v Pomurskih lekarnah odgovarjajo županu: Nimamo privilegijev 

T. M., 8. 7. 2019
Nataša Juhnov
Pomurske lekarne. Fotografija je simbolična. 
Aktualno

Prejšnji teden so zaposleni v Pomurskih lekarnah v izjavi za javnost zapisali, da so proti razgradnji tega javnega zavoda, na njihovo pisanje pa je odgovoril soboški župan Aleksander Jevšek, ki jim je očital, da so se zdaj oglasili, ker so ogroženi njihovi privilegiji. 

Na njegov odgovor so spet z obsežnim sporočilom za javnost reagirali zaposleni v Pomurskih lekarnah, ki so med drugim izrazili prepričanje, da neizvajanje javnih naročil ne pomeni dražjih zdravil za občane. »Za ceno zdravil se pogaja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za vse zavode v Sloveniji. Cena posameznega zdravila na recept je enaka v celotni Sloveniji. ZZZS se torej s proizvajalci pogaja za cene vseh zdravil skozi vse leto za vse lekarne-zasebne in javne zavode.« Pri tem ima po prepričanju zaposlenih ZZZS kot plačnik neprimerno boljše pogajalsko izhodišče, kot bi ga imele posamezne lekarne ali kateri koli javni lekarniški zavod sam. Zaposleni, pišejo, nimajo nikakršnih privilegijev, ki jih omenja Jevšek, temveč njihove pravice in dolžnosti opredeljujejo enaki javni predpisi kot ostalim javnim uslužbencem. Pri tem še menijo, da ustanovitev novega lekarniškega zavoda nima podlage v zakonu o lekarniški dejavnosti: »Saj mrežo z določanjem lekarn s sklepom določa minister, pristojen za zdravje. Razlogi, ki bi glede na kriterije, določene v zakonu, utemeljevali ustanovitev nove lekarne na območju Mestne občine Murska Sobota pa po našem trdnem prepričanju ne obstajajo.«

Vzrok vsega vidijo v Expanu

Zaposleni nato še sami odgovarjajo na vprašanje, zakaj želi župan uničiti Pomurske lekarne in ustanoviti Soboške lekarne. Po njihovem razumevanju odgovor ponuja starejši promocijski material za paviljon Expano, ki ga je občina letos odprla pri Soboškem jezeru, v katerem piše, da naj bi Pomurske lekarne zanj prispevale dva milijona evrov. »To se seveda ni zgodilo, saj za to po našem mnenju niti ni pravne podlage. Ker vam ta sredstva očitno manjkajo, vaše ravnanje razumemo kot maščevanje, ustanovitev Soboških lekarn pa kot projekt, iz katerega bi lahko ne glede na pravno dopustnost financirali projekte, ki z zagotavljanjem javne lekarniške službe nimajo nikakršne zveze.«
Soboška občina je že leta 2016 predlagala delitev dela štirimilijonskega presežka lekarn iz poslovanja v preteklih letih med občine ustanoviteljice, a vodstvo lekarn na to takrat ni pristalo, so pa kasneje pristali, da se del presežka nameni za projekt regijskega pomena, zato so Sobočani predlagali, da se polovico presežka-dva milijona evrov nameni za projekt Soboškega jezera. Kasneje, leta 2017, ko se občine niso zedinile okoli projekta, za katerega naj bi nakazali denar, so v lekarnah vseeno del presežka-1,8 milijona evrov nakazali občinam ustanoviteljicam, te pa so si ga razdelile po ključu števila prebivalcev, soboški občini je tako pripadlo okoli 300 tisoč evrov.

Občina: Želimo izstopiti iz vlaka, ki drvi v prepad

Pisanju zaposlenih je kmalu spet sledil odgovor občine, tokrat zadnji, pravijo, v katerem so zapisali, da je ohranitev Pomurskih lekarn možna samo ob menjavi sedanjega vodstva zavoda in ne, kot piše, v brezplodni javni polemiki z županom. Pri tem izpostavljajo primer farmacevtskega podjetja Galex, v katerem so bile Pomurske lekarne nekoč največji posamični lastnik, kasneje pa je končal v ruski lasti. Posledično je iz posrednega lastništva pomurskih občin odšla tudi soboška družba Vitapharm, ki je največji dobavitelj zdravil za Pomurske lekarne. V tej je namreč Galex imel 49-odstotni lastniški delež, danes pa je družba v celoti v lasti ljubljanske Kemofarmacije. »Če zaposleni resno mislijo, ko trdijo, da želijo enotne Pomurske lekarne, vedo kaj morajo storiti, preden bodo zaradi vodstva doživeli isto usodo kot sta jo Galex in Vitapharm. Zato mestna občina iz tega vlaka, ki drvi v prepad, namerava izstopiti, preden bo prepozno.«

Preberite še:
Jevšek: Zaposleni v lekarnah so se oglasili šele sedaj, ko so ogroženi njihovi privilegiji na račun občanov
Zaposleni v Pomurskih lekarnah proti razgradnji javnega zavoda
pomurske-lekarne