Medtem ko so v soboto, nedeljo in ponedeljek k večnemu počitku položili vse tri žrtve letalske nesreče, ki se je zgodila 17. novembra v Gančanih, kriminalistični preiskovalci in glavni preiskovalec letalskih nesreč in incidentov Toni Stojčevski, ki deluje v okviru ministrstva za infrastrukturo, nadaljujejo preiskavo. Minuli teden so se tudi srečali v prostorih Policijske uprave Murska Sobota.
Glavni preiskovalec Stojčevski je ob tem povedal, da bi bili lahko prvi izsledki preiskave znani sredi decembra. Takrat bi lahko izdal uvodno poročilo o nesreči, termina izdaje končnega poročila pa ne more napovedati. Do tega lahko mine tudi več kot eno leto.
Sama preiskava letalske nesreče po besedah Stojčevskega ni namenjena ugotavljanju krivde ali odgovornosti, temveč vzrokov, ki so pripeljali do nesreče, v kateri so umrli pilot in dva potnika, z namenom preprečevanja tovrstnih dogodkov. V sklopu preiskave preiščejo vse okoliščine, podatke in dejstva, ki bi lahko pripeljali do nesreče, kar zajema tako mehanske napake, sistemske napake v izvajanju letalskih operacij, pomanjkljivost predpisov in tudi človeške dejavnike.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuTa četrtek v Lendavi odpirajo drsališče
Drsališče bo obratovalo med 5. decembrom 2024 in 31. januarjem 2025.
Najpogostejša dejavnika človek in vreme
Glavni preiskovalec letalskih nesreč poudarja, da se z ugotovitvami in končnimi poročili, posebej z varnostnimi priporočili, zmanjšuje tveganje za ponovitev takšnih dogodkov. V Sloveniji po besedah Stojčevskega najpogosteje preiskujemo dogodke s področja splošnega letalstva, vzroki za nesreče pa se razlikujejo. Najpogostejša vzroka sta človeški dejavnik in vremenske razmere, vedno pa preiskovalni organ v sklopu preiskave ugotavlja tako posredne kot neposredne vzroke, ki so pripeljali do nesreče.
Po statistiki so za nastanek nesreč dvakrat pogosteje krive človeške napake kot napake s področja tehnike v smislu napak v materialu, konstrukciji, mehanskem delovanju naprav in drugih dejavnikov.
Sama dolžina preiskave je prav tako odvisna od več dejavnikov. Na čas, ki je potreben, da se preiskava letalske nesreče konča, vplivajo različni dejavniki, kot na primer resnost letalske nesreče, hitrost pridobivanja relevantnih podatkov, ki so potrebni za razjasnitev okoliščin in zajemajo tudi druge nacionalne in tuje subjekte, in ali so vsi potrebni podatki za razjasnitev dejansko na voljo. Na te podatke lahko vpliva denimo uničenje letala in podobno.