Čeprav je kurjenje v naravi že od sredine marca prepovedano, policisti Policijske uprave (PU) Murska Sobota vsak dan poročajo o požarih, ki jih je zanetila človeška malomarnost. Med drugimi so na velikonočno soboto prejeli kar sedem prijav o požarih v naravi, v Ocinju pa je v naravi gorelo celo v času kosila na velikonočno nedeljo. Zgorel je en hektar grmičevja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Policisti PU Murska Sobota so sicer do 10. aprila zaradi kršitev določil uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju izdali devet plačilnih nalogov in izrekli šest opozoril. Zaradi kurjenja v času, ko je prepovedano, ali nespoštovanja pravil varnega kurjenja je zagrožena globa od 200 do 600 evrov.
S plačilnim nalogom so kaznovali moškega, ki je 19. marca v svojem gozdu v Kančevcih kuril veje. Čeprav je po kurjenju kurišče zasipal z zemljo, je veter vseeno razširil žerjavico in povzročil požar. Zgorelo je pet arov gozda. Policisti PU Murska Sobota pa še vedno ugotavljajo lastnike parcel in višino materialne škode, ko je 5. aprila zagorelo suho listje v štiri hektarje velikem gozdu pri Vidoncih. Primer obravnavajo kot kaznivo dejanje povzročitev splošne nevarnosti.
S požari v naravi se gasilcem in policistom, ki so v času epidemije med najbolj obremenjenimi, nalaga še dodatno delo, so ob robu požarov sporočili s PU Murska Sobota: »Ponovno opozarjamo vse, naj se držijo prepovedi kurjenja v naravi. Policisti in gasilci so poleg medicinskega osebja med najbolj obremenjenimi službami na področju preprečevanja širjenja epidemije. Z neodgovornim ravnanjem tako po nepotrebnem dodatno obremenjujete interventne službe.«
Ne ozirajo se na prepovedi
Martin Ficko je predsednik Prostovoljnega gasilskega društva Rogašovci, društva, ki se je moralo celo na velikonočno nedeljo ob 12.15 spopasti s požarom v naravi v Ocinju. Ficko, ki je tudi podpoveljnik v štabu pomurske gasilske regije, pravi, da v Pomurju med kurjenjem v naravi zagori predvsem listje, podrast, grmičevje in suho veje: »Ljudje v gozdovih želijo za seboj počistiti tisto, kar ne spravijo domov za kurjavo, zato tudi debelejše vejevje na kupu preprosto zažgejo. Pri kurjenju pa so pogosto nepazljivi, tudi na ukrep prepovedi kurjenja, ko je suho vreme, se sploh ne ozirajo.« Čeprav so pomurski gasilci letos uspešno ukrotili požare v naravi, da ni nastala večja škoda, je, še pravi Ficko, že en požar v naravi preveč, tudi če ni razglašena prepoved kurjenja na prostem. Pomurski gasilci lahko po njegovih izkušnjah zaradi svoje množičnosti na požarih v naravi posredujejo v velikem številu, v veliko pomoč pa jim še zelo zmogljiva gasilska tehnika za prevoz moštva, s katero lahko dostopajo na zelo zahtevne terene.