Idejna vodja projekta je Anja Gutman, strastna bralka knjig, še posebej psiholoških kriminalk. Dobila je zamisel, da bi lahko letos v vasi naredili nekaj drugačnega, česar v okolici ni. »O hiši strahov smo se začeli pogovarjati lani decembra, januarja sem začela ustvarjati prve rekvizite, pred dvema mesecema pa smo pričeli z urejanjem prostora,« je opisala. Ideje so si sprva zarisovali na papir, saj so želeli okoli 120 kvadratnih metrov prostora čim bolj izkoristiti, sčasoma pa začeli sestavljati postavitve in okrasitve.
V gasilskem domu so tako uredili številne in z različnimi temami opremljene sobe, ki so kot nekakšen labirint, skozi katerega se boste lahko sprehodili. Na obiskovalce bodo v sobah prežali strašljivi liki, celotno doživetje pa bodo popestrili zvočni in vizualni elementi.
Sprva je pri pripravi hiše strahov sodelovalo 15 oseb, število pa se je nato povečalo na 55. »Naš projekt je postal že vaški, ni več le od posameznikov,« je dejala sogovornica. Skupaj s preostalimi pa so v en glas zatrdili, da so vaščani stopili skupaj. »Jaz sicer nisem prava domačinka, ampak živim v vasi že 15 let in lokalni ljudje so vedno govorili, da če kdo zna stopiti skupaj pri kakšni stvari, so to Gerlinčani. In to se je potrdilo, kar nas zelo veseli, predvsem pa dejstvo, da sodelujejo vse generacije, od srednješolcev do upokojencev,« tako idejna vodja. Projekt je podprlo tudi Prostovoljno gasilsko društvo Gerlinci.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Hiša strahov bo odprta od petka do nedelje, med 17. in 23. uro, Gerlinčani pa vsakemu obiskovalcu obljubljajo posebno doživetje.
Pred vstopom v labirint se bodo gostje lahko preizkusili v nekaterih igrah in se fotografirali v tematskih foto točkah. Starostne omejitve za vstop v hišo strahov ni, velja pa pogoj, da se morajo mlajši od 15. let skozi njo sprehoditi v spremstvu odrasle osebe.
Snovalci hiše strahov so vsako sobo poimenovali in lahko vam namignemo, da vas bo pot skozi labirint denimo vodila v psihiatrijo, mesnico, odlagališče trupel. V hiši bo na obiskovalce prežalo tudi več kot deset mask, ki bodo verjetno komu nagnale strah v kosti. Celotno dogodivščino v vsakem prostoru pa bodo popestrili svetlobni in avdio efekti. »Bolj se je naša ekipa povečevala, bolj nam je domišljija delala in več idej smo dobili,« tako Anja Gutman.
V hišo strahov se bodo skupaj lahko podale tri osebe, več jih bo dovoljenih le v primeru družin. Po ocenah pripravljavcev bo sprehod trajal do sedem minut.
Izkupiček za obdarovanje in nadgradnjo projekta
Sodelujoči so v pripravo projekta vložili veliko prostovoljnega dela, ustvarjalnosti ter domišljije. »Glede na to, da je to naš prvi projekt, smo težili k temu, da ga izpeljemo z minimalnimi stroški, hvaležni pa smo tudi za vse prejete donacije,« je še izpostavila Gutmanova.
Za vstop v hišo strahov boste odrasli odšteli osem evrov, otroci do 15. leta starosti štiri, družinska vstopnica pa bo stala dvajset evrov. V ceno je všteta tudi pijača dobrodošlice za odrasle in sladko presenečenje za otroke. »Izkupiček od prodaje vstopnic bomo namenili temu, da bomo lahko prihodnje leto projekt še nadgradili, del pa tudi za decembrsko obdarovanje otrok,« so povedali člani ekipe.
Pred gasilskim domom v Gerlincih bodo vse tri dni pripravljali še jesenska okrepčila, sicer pa na podlagi dosedanjih odzivov pričakujejo dober obisk.
Kako strašen bo sprehod skozi hišo strahov? »Odvisno, kako bojazljivi ste,« smeje odgovarjajo člani ekipe. »Pridite in poglejte, kaj vse smo pripravili, ogromno je detajlov in če se boste osredotočili tudi na te, boste dobili še boljši vtis.«
Ob koncu so izpostavili še eno pomembno točko projekta, ki temelji na prostovoljstvu. »Zadnja dva meseca smo v gasilskem domu nedvomno petkrat na teden. Vsi sodelujemo iz naše dobre volje, povrhu pa se še družimo in krepimo medsebojne odnose,« je sklenila Anja Gutman.